Avrupa birliği yenilenebilir enerji politikaları ve Türkiye
European Union renewable energy policies and Türkiye
  1. Tez No: 889222
  2. Yazar: ÖZLEM DİRİCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN GÖKHAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkelerinde yenilenebilir enerji endüstrilerini analiz ederek, Türkiye'nin AB yenilenebilir enerji politikalarına entegrasyon sürecini ve bu süreçte karşılaştığı fırsat ve sorunları değerlendirmektir. Araştırmanın başlangıcında, üretilen toplam enerji içindeki yenilenebilir enerjinin payı belirlenmiş ve ülkelerin birincil enerji üretimi, tüketimi, rezerv durumu ve dışa bağımlılıkları incelenmiştir. Küresel ısınmanın neticesinde Avrupa Komisyonu, net sıfır emisyonu sağlamak amacı ile aldığı kararları için özel yönergeler çıkararak karar vermiştir. Yeşil kalkınma 2030 stratejisinde dikkate alınan bu hedefler içerisinde yenilenebilir enerji kaynakları payı yüksektir. Bu çalışmada, küresel enerji kaynaklarının, AB'nin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tarihçeleri ile üretim, tüketim, rezerv miktarlarını ve AB'nin 2030 enerji stratejilerini yenilenebilir enerji kaynakları mevzuatları incelenerek AB'nin ve Türkiye'nin yenilenebilir enerji yönergeleri incelenerek yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimleri detaylandırılmıştır. AB'nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesinde 1973'de petrol krizlerinin yaşanması ile enerji fiyatlarındaki artış ve enerji stratejisi konusunda meydana gelen endişeler etkili olmuştur. Küresel ölçekte enerji kaynakları ile ilgili politikalar, sahalarında bulundurdukları enerji kaynakları ve bu enerji kaynaklarına dair sürekli artış gösteren talepler oluşturmuştur. Türkiye'de 2023 yılında yenilenebilir enerji kayaklarının tüketim miktarı Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları politikaları konusunda AB'den önemli öğretiler elde etmektedir. Türkiye aday ülke statüsünde mevzuatını AB müktesebatıyla uyumlu şekline getirebilmek için yeniden yapılandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the renewable energy industries in Turkey and the European Union member states and to evaluate Turkey's integration process into EU renewable energy policies and the opportunities and problems it faces in this process. At the beginning of the study, the share of renewable energy in total energy produced was determined and the primary energy production, consumption, reserve status and external dependency of the countries were analyzed. As a result of global warming, the European Commission has decided to achieve net zero emissions by issuing specific directives for its decisions. Renewable energy sources have a high share in these targets taken into account in the green development 2030 strategy. In this study, the histories of global energy resources, the EU and renewable energy resources, production, consumption, reserve amounts and the EU's 2030 energy strategies, renewable energy resources legislation, renewable energy directives of the EU and Turkey are examined and their orientation towards renewable energy resources are detailed. The EU's orientation towards renewable energy sources has been influenced by the oil crises in 1973, the increase in energy prices and the concerns about the energy strategy. Policies on energy resources on a global scale have been shaped by the energy resources they have in their fields and the ever-increasing demand for these energy resources. The amount of consumption of renewable energy resources in Turkey in 2023 Turkey is learning important lessons from the EU on renewable energy resource policies. As a candidate country, Turkey has restructured its legislation to bring it in line with the EU acquis.