Ebu'l-Huseyn el-Basrî'nin kıyas anlayışı
The understanding of qiyas in Abu al-Husayn al-Basrî's legal theory
- Tez No: 476807
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ebu'l-Huseyn el-Basrî, Mütekellimîn usûl-i fıkıh ekolünün en önemli simalarından biri olmasının yanı sıra Mu'tezile usûlü için de oldukça kilit isimlerden biridir. Bu çalışmada Ebu'l-Huseyn el-Basrî'nin el-Mu'temed adlı usûl eseri çerçevesinde yine usûl-i fıkhın en önemli meselelerinden biri olan kıyas konusu incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Ebu'l-Huseyn el-Basrî'nin kıyasın meşruiyetini temellendirme şekli, kıyasın şartları ve diğer tartışmalı konularla alakalı görüşleri, kendisinden önceki Mu'tezilî veya Mu'tezilî eğilimleri ile bilinen âlimlerin ve kendisinden sonraki usûlcülerin görüşleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş, Ebu'l-Huseyn'in alana katkıları ve izlediği gelenek ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abu al-Husayn al-Basrî is the one of the most important names of the“Mutakallimun”and again one of the most prominent scholars of the Mu'tazila in usûl al-fiqh. This dissertation aims to find out his opinions about qiyas/analogical reasoning according to his precious book named“al-Mu'tamad”. In this regard I try to examine his opinion about the way of his justification of legitimacy of qiyas, the stipulation of qiyas and the other debated topics about qiyas especially about the illa, comparingly with his Mu'tazilî or who known as being close to Mu'tazila successors and unveil his contribution to this topic and the precedent he followed.