Sufizmin Türk medyasındaki temsili:2000'li yıllar
The representation of sufism in Turkish media:2000's years
  1. Tez No: 476810
  2. Yazar: TUNCAY PUSAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA VİLDAN EYİGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sufizm, İslam'ın mistik bir versiyonudur. Her ne kadar çoğu zaman tek bir sese, renge ve yoruma indirgense de bu din daima çok yüzlü, çok sesli ve çok katmanlı bir oluşum sergilemiştir. Bu açıdan bakıldığında İslam tarihinde Ortodoks, zahiri, ana akım İslam ile heterodoks, mistik, batıni İslam şeklinde iki ayrı yol ortaya çıkmış; çoğu kez birbiriyle uyuşmayan bu iki zıt yol arasındaki boşluk günden güne büyüyerek varlığını bugüne kadar sürdürmüştür. Dolayısıyla Tanrı'nın cemal yanını kutsayan, evreni ve varoluşu döngüsel bir şekilde okuyan, hayatı büyük bir çember olarak gören sufilerin yolu bu iki farklı yoldan birini oluşturmaktadır. Bu çalışma sufizmin felsefesinden yola çıkıp, sufilerin döngüsel evrenini takip ederek bugünün Türkiye'sine ulaşmayı hedeflemiştir. Bu farklı İslam yorumunun son yıllardaki yapılanma biçimlerini medya metinleri üzerinden irdeleyerek, yerel ile global arasındaki etkileşimi vurgulamaya çalışmıştır. Çalışma, Stuart Hall'un“temsil kuramını”kullanmıştır. Hall, medya metinlerinin mesajı söylem biçiminde kurduğundan söz etmektedir. Bu çalışma sufizm söz konusu olduğunda ortaya çıkan farklı medya temsillerinin gerisinde yer alan ve metinleri biçimlendiren daha geniş bir sosyo-kültürel sistemi anlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism is a mystical version of İslam. Although It is oftentimes reduced to only one single voice, colour and interpretation, in fact this religion is composed of multifaced, polyphony and definetly multilayered formations. When viewed from this angle, throughout İslamic history two different roads named“orthodox, exoteric, mainstream İslam”and“heterodox, mystical, esoteric İslam”showed up; the gap between these two converse roads, which oftenly conflict with each other, have continued to maintain ıts existence by growing from day to day. So, sufi's road, which blesses God's cemal face, reading the universe and existence in a cyclical way and seeing the life as a whole circle, constitues one of these two different roads. This thesis targeted to reach today's Turkey by looking at sufi philosophy and following sufi's cylical universe. It aimed at emphasizing an interaction between local and global by probing the ways ıt is structured over media texts. The study used the representation theory of Stuart Hall. Hall said that media texts construct message as a discourse. The study purposed to understand a wider socio-cultural system which is behind media representations and shaping texts.