Amerikan üniversitelerinde tamamlanmış tefsir tezleri
Tafsir theses completed at American universities
  1. Tez No: 476809
  2. Yazar: AYŞE HUMEYRA UYAREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Türkiye'deki tefsir araştırmalarına literatür açısından katkı sağlamayı hedefleyen çalışmamız, Amerika'daki çeşitli üniversitelerde tamamlanmış tefsir ile alakalı İngilizce olarak yazılmış doktora ve yüksek lisans tezlerini özetleyerek tanıtmış hem de tefsir araştırmaları açısından değerlendirmeye tabi tutmuştur. 1925 ve 2016 yılları arasında yapılmış yüz dokuz teze ulaşılmıştır. Amerika'daki üniversitelerde“tefsir”adı altında ayrı bir bölümün bulunmaması sebebiyle farklı bölümlerde çalışan akademisyenler tarafından kabul görmüş söz konusu tezler kronolojik olarak konularına göre: i) Kur'an tarihi, ii) Kur'an ilimleri, iii) Kur'an yorumu, iv) Tarih boyunca oluşan tefsir birikimi ve v)“Konulu Tefsir”başlıkları altında çalışmamız içerisinde tasnif edilmiş ve tek tek incelenmiştir. Sözü edilen tezlerin yazarları, Batı'da geliştirilmiş yorum yöntemlerinin Kur'an üzerinde de uygulanabileceğini çoğunlukla savunmuş, özellikle edebiyat kuramlarına dayalı çeşitli yorum yöntemlerini tezlerinde kullanmış oldukları tespit edilmiştir. İlk olarak on sekizinci yüzyılda İncil araştırmalarında kullanılmış olmakla beraber sonrasında Arapça dahil birçok sami dil için uyarlanabilir kural ve yöntemler geliştirmiş olan sami retoriğinden de istifade etmiş oldukları gözlemlenmiştir. Amerika çoğunluğu Müslüman olmayan ve İslam hakkında özellikle medya aracılığıyla yanlış bilgilerin yayılmaya çalışıldığı bir ülke olmasına rağmen, incelenen tezlerin çoğunluğunun bilimsel araştırmalara uygun bir şekilde yazıldığı sonucuna varılmıştır. Fakat bazı tezlerin kasıtlı olarak ele aldığı konuları çarpıtmakta olduğu, akademik prensiplerden taviz verilerek değerlendirmelerde bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu tezler ise, İslam dünyası ile kendi dünyası arasında bir köprü kurma amacının samimiyetiyle kaleme alınmış, vardığı sonuçları kişisel fikirler ve önyargılar ile değil de bilimsel açıklamalarla destekleyen araştırmalara ve bu araştırmaların desteklenmesine olan ihtiyacın devam ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to contribute to the study of tafsir in Turkey in terms of literature by summarizing and evaluating English doctoral and master's theses related to the field of tafsir completed at various universities in America. We have addressed one hundred nine theses completed between the years of 1925 and 2016. These theses have been completed under the mentorship of academicians working in different departments as – unlike Turkish universities – there are no“Tafsir”departments in American universities. In this study we have classified and individually examined these theses in chronological order under the following headings: i) History of the Qur'an, ii) Quranic sciences, iii) Qur'anic interpretation, iv) Tafsir literature written throughout history, and v)“Thematic Exegesis.”The authors of the aforementioned theses have generally argued that methods of exegesis developed in the West can also be applied to Qur'anic exegesis and have more often than not used various interpretation methods based on literary theories. Some authors employed semitic rhetorical methods which were first used in the eighteenth century in Biblical studies but later developed adaptive rules and methods for many semitic languages including Arabic. Despite the fact that America is a country in which the dissemination of false information about Islam especially through the media is prevalent and Islam is a minority religion, it has been determined that the majority of the theses examined in this study have been objectively written based on scientific research. However, academic principles have been compromised in some of these theses, wherein the deliberate distortion of the topics they deal with have been observed. These theses prove the continued need for research in the field of tafsir – such research that is based not on subjective ideas and prejudices, but on scientific principles employed with a sincere intention of establishing a bridge between the Islamic world and its own.