Âdâb-ı muâşeret açısından din eğitimine göre Kur'an'da Hz. Peygamber sahabe ilişkisi
Hz. Muhamme's relationship with his companions in the Kur'an, according to religious education in terms of etiquette and courtesy rules
  1. Tez No: 476820
  2. Yazar: KEZBAN KARADAĞ AYLANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Âdâb-ı Muâşeret, insana özgü bir erdem olan âdab ile nezaket kurallarının bireysel ve sosyal hayatta uygulanan kısmıdır. Bu muâşeret kuralları bireyi söz, iş ve davranışlarında ölçülü olmaya, düşünerek hareket etmeye ve hüsn-i hâle; toplumu zarafet, nezaket ve estetiğe; inanan kulu Allah'a yönelişlerinde ihlâs, huşu ve ihsana; Resûlüllah ile ilişkilerinde sevgi, saygı ve ağırbaşlılığa davet etmektedir. Günümüz modern çağda birey teknolojik aletlerle daha çok zaman geçirmekte, kişiler arası sosyal ilişkiler giderek azalmaktadır. Yaşanan ikili ve sosyal ilişkilerde de; nezaket kurallarına aykırı davranışlar, sabırsızlık, tahammülsüzlük, saygısızlık vb. olumsuz hal ve tavırlar giderek artmaktadır. Bu nedenle toplumda dayanışmayı güçlendirerek sevgi ve saygının yerleşmesini sağlayan nezaket kurallarına duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Allah Teala Kur'an'ı Kerim'de ferdi ve manevi hayatla birlikte, sosyal ve maddi hayatın da mükemmellik ölçüsünü ortaya koymuş, inananlara klavuzluk ve rehberlik yapmıştır. Biz de bu çalışmamızda günümüz toplumun en çok ihtiyaç duyduğu bir arada yaşamanın gerektirdiği âdâb-ı muâşeret kurallarını; Hz. Peygamber'in ailesiyle ve sahabeyle olan, sahabenin de Hz. Peygamber ve kendi aralarında olan ilişkilerinden bahseden, zaman zaman bu kurallara riayet etmemelerini konu edinen, eleştirerek uyaran ve eğiten ayetlerden çıkardık ve din eğitiminin temel öğretileri ışığında günümüz toplumuna uyarladık.“Anahtar sözcükler”: Kur'an'ı Kerim, Hz. Peygamber, Sahabe, Âdâb-ı muâşeret.
Özet (Çeviri)
The rules of etiquette are the practice of manners and courtesy rules that belong to man in social life. These rules invite people, to not to act without thinking, society to courtesy, believing indivisual to sincerity, relations with the Prophet Muhammed (Hz. Muhammed) with fondness and respect. Today, individuals spend more time with technological tools and social relationships are gradually decreasing. Behaviors contrary to courtesy rules, impatience, disrespect, etc. in bilateral and social relations is increasing. That is why the need for courtesy rules in society is increasing. In Qur'an Allah established rules concerning social and material life and guided people. In this work, we have observed the rules of courtesy from Prophet Muhammed's relationship with his family and companions , and adapted it to our present society. 'Key words': Qur'an, Companions of Prophet Muhammed, Rules of Etiquette.