Türkiye ekonomisinde finansallaşma ve büyümenin istikrarı
Financialization and stabilization of growth in turkish economy
- Tez No: 476849
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Dünya ekonomisinde 1980 sonrası neoliberalizmin egemen olmasıyla ekonomiler küreselleşmiş ve dünyada finansal piyasalar öne çıkmaya başlamıştır. Bu durum son yıllarda finansallaşma olarak tanımlanmaktadır. Türkiye ekonomisinde de ilgili süreçte yaşanan çeşitli liberalizasyonlar ile özgün bir finansallaşma olgusu söz konusu olmuştur. Bu tez çalışmasında Türkiye ekonomisinin 1980-2016 döneminde yaşadığı finansallaşma deneyimi ve bu deneyimin büyüme performansıyla olan ilişkisi ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede öncelikle finansallaşma olgusuna ilişkin almaşık teoriler ele alınmış ve dünya ekonomisinin finansallaşma deneyiminin kısa tarihçesi verilmiştir. Ardından dönemlendirmeler yapılarak Türkiye ekonomisi için birçok gösterge ile finansallaşma olgusunun boyutları ve ekonominin büyüme performansı incelenmiştir. Bununla birlikte konumuz çerçevesinde bir ekonometrik modelleme de yapılmıştır. Genel olarak elde edilen temel bulgular, Türkiye ekonomisinin 1980 sonrasında finansallaşmanın farklı versiyonlarını yaşadığı ve büyümenin de finansallaşmanın boyutları genişledikçe daha çok dalgalandığıdır.
Özet (Çeviri)
After 1980, with the dominance of neoliberalism in World Economy, economies have been globalized and financial markets have begun to step forward. In recent years, this is described as financialization. Besides, with several liberalizations, a unique financialization phenomenon has taken place in Turkey Economy during the same period of time. In this thesis, the financialization that Turkey Economy had experienced between 1980-2016 years and its relation with the growth performance have been discussed. In this context, primarily, alternative theories relating to financialization have been addressed and the brief history of the financialization of World Economy has been mentioned. Secondly, dimensions of financialization and growth performance of Turkey Economy have been examined through various indicators by making periodizations. In addition, an econometric model has been built within the frame of the topic. In general, the key findings are that Turkey Economy has been experiencing the different versions of financialization after 1980 and that the growth flactuates more as the dimensions of financialization expands.