Sermaye akımlarının kredi kanalı yoluyla büyümeye etkisi: Türkiye örneği
The effect of foreign capital flows on economic growth trough credit channel: Turkish case
- Tez No: 476850
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Uluslararası sermaye akımlarının ülke ekonomilerine birçok etkisi söz konusu olmaktadır. Son on yılda gelişmiş ekonomilerde faiz oranlarının düşmesi, özellikle kısa vadeli sermaye akımlarının gelişmekte olan ülkelere yönelmesine neden olmuştur. Bu sermaye akımları gelişmekte olan ülke ekonomilerinde bankacılık sektörüne dahil olarak kredi hacminde hızlı genişlemelere yol açmıştır. Benzer durum Türkiye ekonomisi için de geçerlidir. 2008 Küresel Finans Krizi sonrası gelişmiş ülkelerin merkez bankaları faiz oranlarını düşürdüğünden, yabancı sermayenin yöneldiği ülkelerden biri Türkiye olmuştur. Böylece ülkede kredi hacmi artmış ve finansman kaynakları genişlemiştir. Bununla birlikte Türkiye ekonomisinde büyümenin sürdürülebilmesi adına tüketim ve yatırım harcamalarının artması arzu edildiğinden kredi genişlemesi öngörülmüştür. Bu tez çalışmasının amacı Türkiye için yabancı sermaye akımlarının kredi kanalı yoluyla ekonomik büyümeye etkilerini değerlendirmektir. Çalışmanın elde ettiği temel bulgular, yabancı sermaye akımlarının kredi hacmine ve kredi kanalı yoluyla büyümeye pozitif etki ettiğidir. Buna karşın büyümenin sürdürülebilirliği uzun vadede olası görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
International capital flows have many effects on the country economies. The decline in interest rates in developed economies over the past decade has led especially to short-term capital flows to developing countries. These capital flows led to rapid expansion in credit volume, involving in the banking sector, in developing country economies. Same conditions are valid for the Turkish economy. After the 2008 Global Financial Crisis, developed countries' central banks lowered their interest rates and Turkey became one of the countries where foreign capital flows. Thus, the credit volume in the country has increased and the funding sources have expanded. Nevertheless, credit expansion has been foreseen because it is desirable to increase consumption and investment expenditures in order to sustain the growth of the Turkish economy. The aim of this thesis is to evaluate the effects of foreign capital flows on Turkey's economic growth through credit channel. The key findings of the study are that foreign capital flows have a positive effect on credit volume and growth through credit channel. On the other hand, the sustainability of growth is unlikely in the long run.