Trade, foreign direct investments, research and development, human capital and technology diffusion in Turkish manufacturing sector
Türkiye imalat sektöründe ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar, araştırma-geliştirme, beşeri sermaye ve teknoloji difüzyonu
  1. Tez No: 476881
  2. Yazar: GÜLŞAH ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SUUT DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezde, Türkiye imalat alt-sektör düzeyinde uluslararası ticaretin (ihracat ve ithalat), doğrudan yabancı yatırımların, teknolojik gelişmelerin (teknoloji difüzyonu ve Ar-Ge çalışmaları) ve beşeri sermayenin verimlilik değişimine etkisi incelenmiştir. İmalat alt sektörleri NACE Revize 2, iki basamaklı sınıflandırma sistemine göre belirlenmiştir. Tahmin sonuçlarına göre, teknolojik açığın teknolojik gelişme üzerindeki etkisinin gecikmeli olduğu gözlenmiştir. Bir sonraki yılda gözlenen etki hızlı bir teknoloji adaptasyonu olduğunu gösterir ve ilerde teknolojik yakınsamanın olabileceğini belirtmektedir. Bunun yanında, verimlilikteki değişim ve verimlilik, ithalat rekabeti yapan sektörlerde yüksektir. Net ihracatçı sektörler ise orta-alt ve düşük teknoloji grubundadır. İthalat penetrasyonu ve işgücü verimlilik değişimi arasında pozitif ve anlamlı, ihracat yoğunluğu ile işgücü verimlilik değişimi arasında ise negatif ve anlamlı bir ilişki mevcuttur. Türkiye her kalite düzeyinde ve çeşitli ürünlere erişebilmekte ve bu verimliliğin iyileşmesini sağlamaktadır. İhracatların büyümeye negatif etkisi ise ihracatların daha çok Avrupa Birliği ve yüksek teknolojili ülkelere yapılmasından kaynaklanabilir. Uluslararası piyasalarda varlığı sürdürmek verimlilikteki değişimi negatif yönde etkilese de ticaret sayesinde elde edilen kazançlardan yararlanabilmek için buna devam edilmelidir. Verimlilik değişimini etkileyen en önemli faktör maddi yatırımlardır. Maddi yatırımlar arttıkça Ar-Ge çalışmalarına ayrılan pay da artar. Bunun yanı sıra, piyasa yoğunluğu verimlilik değişimini pozitif yönde etkilemektedir. Düşük teknolojili sektörler daha rekabetçidir, yüksek teknolojili ülkelere ihracat yapmaktadır ve yatırımlar düşüktür. Yüksek teknoloji düzeyine sahip sektörler, Ar-Ge çalışmalarını gerektirir, bu sektörlerde maddi olmayan yatırımlar, bilgisayar yazılımı, patent ve haklara yapılan harcamalar yüksektir ve beşeri sermaye kullanımı ve verimlilik arasındaki ilişki pozitiftir. Fakat bu sektörlerde maddi mallara yatırımlar düşüktür. Bu yüzden bir politika önerisi olarak, Türkiye bu sektörlerde yatırımlarını yükseltmelidir, ancak bu şekilde ileride teknolojiyi yakalayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of international trade (exports and imports), foreign direct investments, technological developments (technology diffusion and R&D studies) and human capital on change in productivity are examined in the manufacturing sub-sectors in Turkey. The manufacturing sub-sectors are determined according to the NACE Rev. 2 two-digit classification system. According to the estimation results, technology gap has a positive lagging effect on technology development. In addition, the effect seen in the next year, suggests a rapid adaptation to the technology, and it may be a sign that there may be a convergence to the technology frontier in the future. Besides, productivity level and change in productivity are higher in import-competing sectors. While, the net exporter sectors consist from medium-low and low technology sectors. The relationship between import penetration and change in labor productivity is positive and significant, while, the relationship between export intensity and change in labor productivity is negative and significant. Turkey can increase the access to various products at all quality levels, and this can improve productivity. The adverse effect of exports on productivity change may be because the exports are mostly to European Union and high technology countries. Despite, continuing in international markets adversely affects the productivity change; Turkey should continue to produce in the international market in order to benefit from gains through trade. The most important factor affecting productivity change is tangible investments. As the tangible investments increase, the share of investments allocated to R&D studies increases. Moreover, market concentration affects productivity change positively. Low technology industries are more competitive, and export to high technology countries, and tangible investments are low. In the sectors with high technology level, that require R&D studies and have higher intangible investments and higher expenditures on software, patents and rights, the human capital utilization is higher and the relation between human capital and labor productivity is positive. However, in these sectors, tangible investments are lower. Thus, as a policy suggestion, Turkey should increase investments in these sectors, in order to catch-up frontier technology in the future.