Doğrudan yabancı yatırım, ticaret açıklığı, faiz oranları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Mısır üzerine yeni bulgular
The nexus among foreign direct investment, trade openness, interest rates and economic growth: A new evidence from Egypt
  1. Tez No: 962101
  2. Yazar: AMR ABDO TAHA SAIF AL-AWADHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEVSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, 1993–2023 dönemi için Mısır'da doğrudan yabancı yatırım (FDI), ticaret açıklığı, faiz oranları, ithalat ve ekonomik büyüme arasındaki kısa ve uzun vadeli ilişkileri, Vektör Otoregresyon (VAR) yöntemi kullanarak incelemektedir. Seçilen değişkenler arasındaki zamana bağlı nedensellik ilişkilerini analiz etmek amacıyla Granger nedensellik testi uygulanmıştır. Bulgular, faiz oranlarından FDI'a doğru tek yönlü bir Granger nedenselliği ortaya koymakta olup, para politikasındaki değişimlerin yabancı yatırım girişlerini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, çalışmada ticaret açıklığından GSYİH'ye ve ithalattan GSYİH'ye doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Bu durum, ticarette daha fazla açıklığın ve özellikle sermaye ve ara mal ithalatının ekonomik büyümeye katkı sağladığını göstermektedir. Ancak, FDI'dan GSYİH'ye doğrudan veya kısa vadeli bir nedensellik ilişkisine rastlanmamıştır. Bu bulgular, makroekonomik istikrarı artıracak, ticaret entegrasyonunu destekleyecek ve üretimi desteklemek amacıyla ithalat yapısını optimize edecek politikaların uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Çalışma, sürdürülebilir yatırımları çekmek ve uzun vadeli ekonomik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla altyapı modernizasyonu, düzenleyici reformlar ve ihracat çeşitlendirmesine yönelik politika önerileriyle son bulmaktadır. Ayrıca, gelecekte yapılacak araştırmalarda teknolojik yenilik, beşerî sermaye ve çevresel sürdürülebilirliğin Mısır'ın ekonomik gelişim rotasındaki rolünün incelenmesi teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the short- and long-term relationships between Foreign Direct Investment (FDI), trade openness, interest rates, imports, and economic growth in Egypt, employing the Vector Autoregression (VAR) methodology over the period from 1993 to 2023. The Granger causality test is applied to investigate the intertemporal causal linkages among the selected variables. The results reveal unidirectional Granger causality from interest rates to FDI, suggesting that changes in monetary policy play a significant role in influencing foreign investment inflows. Moreover, the study finds unidirectional causality from trade openness to GDP and from imports to GDP, indicating that greater openness to trade and the volume of imports, particularly of capital and intermediate goods, contribute to economic growth. However, no direct or short-term causality is observed from FDI to GDP. These findings highlight the importance of implementing policies that enhance macroeconomic stability, support trade integration, and optimize the structure of imports to support production. The study concludes with policy recommendations aimed at infrastructure modernization, regulatory reform, and export diversification to attract sustainable investments and foster long-term economic development. It also encourages future research to explore the roles of technological innovation, human capital, and environmental sustainability in shaping Egypt's economic trajectory.