Ticaret şirketlerinde tür değiştirme
Conversion of companies
- Tez No: 476891
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tür değiştirme, çeşitli ihtiyaçlar nedeniyle kanunda öngörülen bir şirket türünden diğer bir şirket türüne hukuki geçiş sürecidir. Tür değiştirme 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile hukukumuzda uygulama alanı bulmaya başlamış olup, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile şirketlerin tür değiştirmesi ile ilgili önemli yenilikler getirilmiştir. Kanunun 180 ila 194'üncü maddeleri tür değiştirme kurumunu ayrıntılı olarak düzenleyen hükümler içermektedir. Tezimiz tür değiştirmeyi ve 6102 sayılı Kanunla tür değiştirmeye getirilen yenilikleri incelemektedir. Tezimizin ilk bölümünde, tür değiştirme amacını, tür değiştirmenin hukukumuzdaki tarihini, tür değiştirme kavramını ve tür değiştirmeye hakim olan ilkeleri özellikle Yargıtay'ın ve doktrinin tür değiştirme hakkındaki görüşleri ile birlikte inceledik. Tezimizin ikinci bölümünde Kanunda öngörülen tür değiştirme prosedürünü, Kanunda öngörülmeyen ancak tür değiştirmenin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan diğer işlemleri, şahıs şirketlerinin birbirine dönüşümü ve ticari işletmenin dönüşümü gibi özel olarak düzenlenen dönüşüm türlerini ayrıntılı olarak inceledik. Tezimizin üçüncü bölümünde tür değiştirmede alacaklıların, çalışanların ve ortaklık haklarının nasıl korunduğunu ve tür değiştirme davaları olan denkleştirme davası, iptal davası ve sorumluluk davasını inceledik. Ayrıca tezimizin ilgili kısımlarında kaynak İsviçre hukukunun tür değiştirmeye yaklaşımını hukukumuzla karşılaştırma imkânı sunduk.
Özet (Çeviri)
Conversion of companies is a legal transition process regulated to meet various needs. Primarily forseen in Turkish Company Act no. 6762 (abrogated), there has been significant changes on conversion in Turkish Company Act no. 6102 (in force). Between art.180 and 194 are the provisions regulating the matter in detail. In this thesis, conversions and the alterations to the subject are examined. In the first chapter, the aim of conversion previous provisions, concept of re-registration and the principles ruling conversion are examined in the light of Supreme Court Decisions and doctrine. In the second chapter, the procedure of re-registration as regulated in Law and as procedural requirements, specific matter such as transformation within unlimited private companies and conversion of commercial enterprises are thoroughly examined. In the third and last chapter, the protection of rights in terms of creditors, employees and shareholders and applications to court to cancel resolution, liability and equalisation are explained. In this thesis, Swiss regulations with regards to conversion are compared due to its constituion as a source of regulations in Turkish Law.