Türk Ticaret Kanunu ve ticaret kanunu tasarısı çerçevesinde ticaret şirketlerinde tür değiştirme
Re-registration of the companies under Turkish Commercial Code and bill of commercial
  1. Tez No: 262674
  2. Yazar: EMRE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tezimizin ilk bölümünde tür değiştirmenin kavramsal açıklamasını yaptıktan sonra, tür değiştirmeye ilişkin olarak 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve Ticaret Kanunu Tasarısındaki düzenlemelere değindik. Bu bölümde, özellikle Yargıtay'ın ve doktrinin tür değiştirme konusundaki görüşlerini de ayrıntılı bir şekilde inceledik.İkinci bölümde, ticaret şirketlerinin tür değiştirmesinde yapılması gereken işlemleri gerek mevcut ticaret kanunu gerek ticaret kanunu tasarısı açısından, tür değiştirme işlemlerinin geçersizliği ve iptali hallerini de göz önünde bulundurarak ayrıntılı bir şekilde inceledik.Üçüncü bölümde tür değiştirmenin hukuki sonuçlarına tür değiştirmede tüzel kişiliğin ayniyet ve devamlılığı hususunu irdeleyerek, alacaklıların korunması konusunda şirket ortaklarının sorumluluğu ile çalışanların ve ortakların korunması hususuna değindik.Son bölümde ise tür değiştirmenin vergisel boyutunu, vergi hukuku yönünden inceledik.Ayrıca tezimizin ilgili kısımlarında, İngiliz Hukukundaki tür değiştirme sistemine de değinerek, farklı hukuk sistemleri ile hukukumuzdaki tür değiştirme kurumunu karşılaştırma imkânı sunduk.
Özet (Çeviri)
In the first stage of our thesis, we touched on concept of re-registration under Turkish Commercial Code and bill of commercial. After, we examined that contention of court of appeal and doctrine.In the second stage, we examined that processing of re-registartion and cancellation of re-registration under Turkish Commercial Code and bill of commercial.In the third stage, we mentioned conclusion of law of re-registrationn. In detail, we explained protection of creditors, partners, employees under Turkish Commercial Code and bill of commercial.Last stage, we examined that re-registration under tax law.Also, we mentioned re-registrarion system of English Law in our thesis and anable to compare two types of different law system.