Çalışma hayatında özyönetim deneyimleri:Kazova örneği
Experiences of self government in work life:The case of Kazova
  1. Tez No: 476890
  2. Yazar: ERHAN ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kazova Özyönetim Deneyimi üzerinden, çalışma hayatında işgal ve özyönetim pratiklerini anlamak, açıklamak ve konu ile yapılan bilimsel çalışmalara katkı sunmaktır. Kapitalist üretim tarzının işçi sınıfının üzerinde yarattığı tahribatların bir karşılığı olarak, işçilerin işgal ve özyönetim pratikleri günümüzde, çalışma yaşamında giderek ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu bağlamda, çalışmamızda işgal ve özyönetim sürecine dair anlatılan olay ve olgular tarihsel, ilişkisel ve bütünlüklü bir yöntem üzerinden, araştırmacılara sunulmaya çalışılmıştır. Yapılan incelemelerde, farklı ülkelerde gerçekleşen işgal ve özyönetim pratiklerinin, kendilerinden sonra ortaya çıkan pratiklere zengin deneyimler kattığı gözlemlenmiştir. Çalışmamızda, Kazova Trikotaj fabrikasında başlayan direniş, işgal ve özyönetim süreçleri de dâhil olmak üzere, tüm bu süreçlerde bir şekilde yer alan işçiler ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda, işgal ve özyönetim pratiklerinin ortaya çıkmasında, işverenlerin hileli iflas yoluna başvurmaları ya da işçilerin kazanılmış haklarının işveren tarafından, işçilere verilmemesinin etkili olduğu gözlemlenmiştir. İşgal ve özyönetim fabrikalarının, kapitalist üretim tarzının hâkim olduğu küresel ölçekte sürdürülebilmesinin koşullarının da, örgütlülük ve dayanışma ilişkilerini güçlendirmek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Kazavo self-government experience in working life, occupation and self-government practices to understand, describe, and topic to provide a contribution to scientific studies. The working class of the capitalist mode of production as an equivalent of the devastation that it has had on the workers ' occupation and self-government practices today increasingly come to therefor in working life began. In my study, occupation and self-government process is described on the event that facts and historical, relational and through a holistic method, to be offered to researchers has been studied. Studies that took place in different countries of occupation and self-government brings a wealth of experience to the practice, it is observed that the emerging practices. In my study, which started in a knitwear factory Kazova resistance, occupation and self-government processes, including all this located in a manner that is in the process of in-depth interviews with workers and representatives of democratic mass organizations were conducted. As a result of negotiations, the occupation and self-government practices in the emergence of employers ' fraudulent bankruptcy route or apply the acquired rights of the workers is not given to the workers by the employer has been shown to be effective. Occupation and self-government dominated mode of capitalist production on a global scale, the discussion of factory conditions, has been found to strengthen relations of solidarity and organisation.