İstanbul'daki tütün işçileri ve Reji İdaresi (1883-1925)
Tobacco workers in Istanbul and Regie Company (1883-1925)
  1. Tez No: 476906
  2. Yazar: MEHMET MUBAREK ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma, Cibali Reji Fabrikası işçilerinin profilini sunmuş ve sergiledikleri tepkileri incelemiştir. İşçi hareketleri dört başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar; dilekçeler ve mektuplar, grevler, makine kırma-fabrika kapatma, yakma eylemleri ve sendikal hareketlerdir. Bu çalışmanın planında“toplantı ve yürüyüşler”adında bir başka işçi hareketleri başlığı açmak mümkün olmakla birlikte, tekrara düşmemek adına bu başlık açılmamıştır. Çünkü grevler başlığı altında aktarılan olayların içerisinde“içtima”ların ve yürüyüşlerin grevlerle iç içe olduğu görülmüştür. Çalışma son dönem Osmanlı ekonomisinin tasviri hakkında önemli bilgiler içermekle birlikte; tütün sektörü özelinde,“inhisâr”imtiyazının, Osmanlı ekonomisi için konumu hakkında önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis presents the profile of Cibali Regie Factory's workers and studied the labor movement they exhibited. Labor movements are grouped under four topics. These topics are petitions and letters, strikes, machine breaking riots and trade-union movements. It was possible added two more topics under the labor movements: meetings and protest walks. But these titles have not been opened in order to avoid falling back. Because, meetings and protest walks were seen under the title of strikes. As we can understand, they have been acted together. The thesis summarizes the recent Ottoman economy and under the tobacco monopoly, it studies effects of monopolies to Ottoman economy.