Türk Ceza Hukukunda kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar
Alternatives to short term imprisonment in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 476907
  2. Yazar: IRMAK DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİDE ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kısa süreli hapis cezaları TCK m. 49'un 1. fıkrasında bir yıldan az süreli hapis cezaları olarak belirlenmiştir. Kısa süreli hapis cezalarının faili ıslah etmedeki yetersizliği ise zamanla kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırımların doğmasına sebep olmuştur. Çalışmamızın ilk bölümünde cezanın amacına dair teoriler incelenmiş ve bu teoriler bazında kısa süreli hapis cezalarının ceza ile varılmak istenilen hedefi gerçekleştirmedeki etkinliği çeşitli boyutlarıyla tartışılmıştır. Daha sonra TCK m. 50'de yer alan seçenek yaptırımlar detaylıca açıklanmış, seçenek yaptırımların hukuki niteliği tartışmasına yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünü ise Alman ceza hukukundaki kısa süreli hapis cezası ve Alman Ceza Kanunu madde 47 başta olmak üzere kısa süreli hapis cezasına seçenek olarak uygulanabilecek yaptırımlar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 49. Article of the Turkish criminal code defines prison sentences that are below one year as short term prison sentences. The inability of the short term imprisonment in rehabilitating the offender has given rise to the establishment of alternatives to short term imprisonment. In the first part of our paper, we discussed the theories on the aim of punishment and examined whether short term imprisonment is capable of achieving these aims. Second the alternative sanctions regulated in the Article 50 of the Turkish criminal code are explained in detail, including the discussion on the legal characteristic of the alternative sanctions. The last part of our paper consists of the short term imprisonment in German criminal law and the institutions that can be applied to avoid the negative consequences of short term imprisonment, mainly StGB Article 47.