Ceza Muhakemesi anlamında bir kanun yolu olarak Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru
Individual application to Constitutional Court in terms of Penal Procedure Law
- Tez No: 476905
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
“Ceza Muhakemesi Anlamında Bir Kanun Yolu Olarak Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru”başlıklı yüksek lisans tez çalışmasında, 12/09/2010 tarihinde gerçekleştirilen halk oylaması ile Anayasada yapılan değişiklik kabul edilerek hukuk sistemimize giren Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun usul ve esasları incelenmiştir. Tez çalışmamız esasen dört ana bölümden ibarettir. İlk bölümde bireysel başvuru yolunun tanımlaması yapılarak, hukuki niteliği açıklanmış ve Avrupa'dan Uzak Doğu Asya'ya kadar geniş bir yelpazede diğer hukuk sistemlerindeki anayasal başvuru türleri incelenmiştir. İkinci bölümde bireysel başvuru yolunun ceza muhakemesine olan etkisini daha iyi anlamak açısından kanun yolları hakkında genel bilgiler verilmiş, mezkûr kurumun bu kapsamda değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Türk Hukukunda öngörülen Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun, Anayasa ve 6216 sayılı Kanun düzenlemeleri eşliğinde şartları incelenmiştir. Nihayet dördüncü ve tezimizin esas çıkarımlarını da teşkil ettirdiğimiz son bölümünde, Mahkeme'nin bireysel başvuru üzerine verebileceği kararlar ve bunların ceza muhakemesine olan etki ve sonuçları irdelenmiştir. Anahtar kelimeler : Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru, kanun yolları, bireysel başvuru üzerine verilebilecek kararlar, ceza muhakemesine etkisi
Özet (Çeviri)
In this master's thesis which named of“Individual Application to Constitutional Complaint in Terms of Penal Procedure Law”the procedures and principles of the individual application route, which constitutional amendments made on 12/09/2010 are accepted by the people's vote and are included in our legal system, have been examined. Our thesis work, mainly consists of four main sections. In the first part, the definition of the individual application path was clarified and the legal nature was explained and the types of constitutional applications in other legal systems, from Europe to Far East Asia were examined. In the second part, general information about the ways of the law for the better understanding of the effect of the individual application path to the criminal proceedings was given and the individual application was evaluated within this scope. In the third chapter, the requirements of the Constitutional Court for the individual applicantion, as provided for in the Turkish Law, were examined under the terms of the Constitution and the 6216 n. Law regulations. Finally; in the last chapter, which constitutes the fourth and the main conclusions of our thesis, The Constitutional Court's (AYM) decisions on individual applications and their impact on criminal proceedings and their consequences were examined. Key Words : Individual Application to the Constitutional Court, ways of law, decisions on individual application, effect on criminal proceedings.