Sivas kenti için alternatif katı atık deponi alanının seçilmesi ve projelendirilmesi
- Tez No: 47692
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİVAS KENTİ İÇİN ALTERNATİF KATI ATIK DEPONİ ALANININ SEÇİLMESİ ve PROJELENDİRİLMESİ Gülnur COŞKUNER Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İbrahim PEKER Düzenli depolama yöntemi son günlerde katı atıkların bertarafı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Sivas kenti evsel katı atıkları için uygun bir deponi alanının seçimi ve projelendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışma kapsamında üç farklı alternatif saha belirlenmiştir. Bu sahalardan biri bulunduğu konum, diğeri ise jeolojik özellikleri yönünden uygun bulunmamıştır. Üçüncü alternatif sahadan bozunmuş zemin örnekleri alınarak, örnekler üzerinde zemin mekaniği analizleri ve mineralojik incelemeler yapılmıştır. Testlerin sonuçlarına göre, seçilen alanın katı atıkları depolamak için uygun olduğuna karar verilmiştir. Yapılan zemin mekaniği analizleri sonucunda, zeminin MH ( Yüksek plastisiteli inorganik şiltler ) zemin grubuna girdiği, zeminin ince taneli düzeylerinin aktiflik sınıflandırmasına göre bir kısmının normal killer, bir kısmının ise aktif killerden oluştuğu ve zeminin büyük bir bölümünün orta derecede şişme potansiyeline sahip killerden meydana geldiği belirlenmiştir. Ayrıca; alandaki zeminin, permeabilitesinin 10-5- 10-9 m / sn arasında değişen kil, ince kum ve şiltlerden oluştuğu saptanmış ve zeminin plastik özellik gösterdiği anlaşılmıştır. Zeminin mineralojik incelemeleri sonucunda ise zemindeki mevcut mineraller ve kil minerali türleri ile miktarları belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Katı atık, düzenli depolama, zemin mekaniği deneyleri, mineralojik analizler
Özet (Çeviri)
SUMMARY M. Sc. Thesis THE SELECTING AND PLANNING OF ALTERNATIVE SOLID WASTE LANDFILL AREA FOR SİVAS CITY Gülnur COŞKUNER Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ibrahim PEKER Nowadays, landfill method has been used commonly for disposal of solid waste. In this study, selecting a suitable landfill area for municipal solid wastes of Sivas city and planning of this area has been aimed. Three different alternative areas have been considered in this study. One of these areas due to its location, the other one due to geological properties have been rejected. Soil mechanic analysis and mineralogical investigations were employed on disturbed soil samples which were taken from third alternative area. From the results of tests, selected area has been approved for disposal of solid wastes. As a result of soil mechanic tests, it was determined that the soil is participated into MH ( High plasticity inorganic silt ) soil group. According to activity classification of fine particle fractions, the some part of soil is composed of normal clays and other part is composed of active clays and large fractions of soil which is formed by clays that have medium degree swelling potential. In addition, it was determined that the soil present in the area is made of clay, fine sand and silt whose permeability's varies among 10 -5 and 10 -9 m/sec and it was defined that soil have plastic characteristic according to plasticity index. As a result of mineralogical analysis, the minerals available in the soil and type of clays and their fractions were determined. Key Words : Solid waste, sanitary landfill, soil mechanics tests, mineralogical analysis