Kur'ân'da ru'yetullah kavramı (Yaklaşımlar-değerlendirmeler)
The consept of theophany in Quran (Approaches-assessments)
  1. Tez No: 476930
  2. Yazar: YUSUF KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ HATİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İslâm âlimleri, İslâm tarihi boyunca karşılaştıkları meselelerin çözümünde öncelikle Kur'ân'a başvurmuştur. Ancak bu meselelerin bazıları çözümsüz kalmış ve günümüze kadar tartışma konusu olmuştur. İslâm âlimlerinin çözümünü bulamadıkları, daha doğrusu nihâî bir sonuca ulaşamadıkları ve uzun süre tartışma konusu yaptıkları bu meselelerden biri de ru'yetullahtır. Ru'yetullah, ahirette Allah'ın müminler tarafından gözle görülmesini ifade eden bir terimdir. Ancak terim Kur'ân'da bu şekliyle geçmemektedir. Biz de çalışmamızda bu kavramın ifade ettiği anlamı yani Allah'ın ahirette görülmesi meselesini ele almaya ve nihâî bir sonuca ulaşmaya çalıştık. Ancak çalışmamızı bazı müfessirlerle sınırladık. Bunu yapmaktaki amacımız da çalışmamızın Tefsir Bilim Dalı alanında olması nedeniyle farklı alanlara ve tartışmalara girmeden ru'yetullah meselesine Kur'ânî bir perspektiften bakmaktır. Bu sebeple çalışmamız sadece ayetlerle ve müfessirlerin bu ayetlere yapmış olduğu açıklamalarla sınırlıdır. Çalışmamızda ele almış olduğumuz ru'yetullah meselesini kabul etmeyenler ve edenler şeklinde iki ana bölümde incelemeye çalıştık. Bu mesele hakkında müfessirlerin ayetlere ilişkin getirmiş oldukları naklî deliller ve aklî izahları aktararak konunun açıklığa kavuşmasını amaçladık. Müfessirlerin bu meseleye ilişkin ayetleri açıklamalarında gördük ki ru'yetullahın mümkün olduğunu savunanların getirmiş oldukları deliler ve izahlar, imkânsız olduğunu savunanlara göre daha fazla ve daha sağlamdır. Bu sebeple biz de bu delilleri dikkate alarak Allah'ın ahirette müminler tarafından gözle görüleceği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
Islamic scholars firstly applied to the Qur'an for solution of the issues they have encountered throughout the history of Islam. However, some of these issues have unsolved and become a moot point until today. One of the issues that Islamic scholars could not find a solution to, or rather, not reach a final result and that they have been discussing for a long time is Sight of Good. Sight of God is a term expressing that God is seen by the believers in hereafter. However, the term does not appear in this way in the Qur'an. We tried to address the meaning of this term, that is, the Sight of God in the Hereafter, and to reach a final result. But we limited our work to some commentators. Our aim in doing this is to look at the issue of Sight of God from Quranic perspective without going into different fields and discussions because our work is in the field of Exegesis. For this reason our work is limited to verses and explanations of commentators about these verses. We have examined the issue of Sight of God in two main chapters, those who do not accept and those who accept. We aimed at reaching to enlighten by conveying the translative evidence and rational explanations that the commentators had argued for the verses about this issue. We have seen in the commentators explain about the verses relating to this issue, the evidences and explanations of those who uphold“Sight of God”is possible are more and more robust than those who claim it is impossible. For this reason, taking into account these evidences, we have come to the conclusion that God will be seen by believers in the Hereafter.