Segmenting the theatre audience: A study in Istanbul
Tiyatro izleyicisinin pazar bölümlemesi: İstanbul'da bir çalışma
- Tez No: 476931
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mevcut çalışma, nispeten yeni bir alan olan sanat pazarlaması alanında yürütülmüştür. Çalışmanın ana amacı, sanat seyircilerini tiyatro örneğinden yola çıkarak tanımak ve bölümlendirmektir. Buradan hareketle, ilk olarak derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilerek tiyatro sektörü analiz edilmiştir. Bu görüşmeler, tiyatro sahibi veya yöneticisi olan dört kişi ile yürütülmüştür. Görüşmeler ışığında, özellikle tiyatro izleyicileri hakkındaki konular olmak üzere en sık tekrarlanan konular açığa çıkarılmıştır. Diğer yandan, tiyatro izleyicilerini gruplara ayırabilmek ve beklenen faydalar, yaşam tarzı, bağlılık, güvenilirlik, tekrar ziyaret etme niyeti ve ağızdan ağıza aktarım gibi pazarlama alanında önemli ve anlamlı kabul edilen değişkenler arasındaki öngörülen ilişkileri test etmek amacıyla 400 kişiye bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veri, kümeleme analizi, keşifsel faktör analizi, hiyerarşik doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, beklenen faydaların yaşam tarzı, bağlılık ve güvenilirlik ile pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Ek olarak; bağlılık ve güvenilirlik, tekrar ziyaret etme niyeti ve ağızdan ağıza aktarım ile pozitif ilişkilidir. Ayrıca; yaşam tarzı ağızdan ağıza aktarım ile pozitif ilişkilidir. Ancak, yaşam tarzı tekrar ziyaret etme niyeti ile pozitif şekilde ilişkili değildir. Çalışmanın sonunda, tiyatro sektörü ve akademi dünyası için çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the field of arts marketing, which is a rather new area in the marketing field. The main purpose of the research is to segment and know the cultural audiences, especially in the theater example. Based on this approach, firstly, the sector was analyzed with the method of in-depth interviews. The interviews were conducted with four people who are theater managers or owners. In light of these interviews, most frequently mentioned topics were revealed, particularly about the audiences. On the other hand, 400 people were surveyed in order to cluster the audiences and to test predicted relationships between variables which are assumed important and significant in the field of marketing such as benefits sought, lifestyle, commitment, reliability, revisit intention, and word of mouth. Data gathered from these surveys were analyzed through cluster analysis, exploratory factor analysis, hierarchical confirmatory factor analysis, and structural equation modeling. The findings show that benefits sought is positively related to lifestyle, commitment, and reliability. Besides, commitment and reliability are positively related to revisit intention and word of mouth. Moreover, lifestyle is positively related to word of mouth. Contrarily, lifestyle is not positively related to revisit intention. At the end of the study, managerial and academic implications were given.