Emeğin değişen konumu ve 2000 sonrası Türkiye'de izlenen emek politikaları
Changing position of labor and the labor policies exercised in Turkey after 2000
- Tez No: 476938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Emek üretimin en eski unsurudur. Yüzyıllar içerisinde, nüfusta ve üretimdeki artış, emeğin konumunu ve analizini değiştirerek farklı iktisadi doktrinlerin oluşmasına sebep olmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde klasik iktisat teorisi öncesi dönemde ve klasik, Marksist ve neoklasik iktisat toerilerinde, emeğin tanımlaması ve analizleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, farklı doktrinlerin geliştirdiği emek politikaları, neoliberal ve radikal iktisadi yaklaşım kapsamında değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde uygulanan neoliberal politikaların emeğin yeniden yapılanması üzerindeki etkileri incelenerek bu yapılanmayı etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise Türkiye'de emeğin değişen konumu ve uygulanan emek politikaları, dönemsel olarak, veriler ve istatistikler kapsamında değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler göstermektedir ki 1980 sonrası uygulanmaya başlanan ve 2000 sonrası da artarak devam eden neoliberal iktisat politikaları, emek kazanımları üzerinde olumsuz etkiler yaratarak emek aleyhinde bir sürecin yapılanmasına sebep olmaktadır. Ulusal ve uluslar arası kuruluşların verileri bu bulguyu kuvvetle desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Labor is the oldest element of production. Over the centuries, the increase in population and production has led to the formation of different economic doctrines by altering the position and analysis of labor. In the second chapter of the study, the definitions and analyzes of labor are examined in the period before classical economic theory and in classical, Marxist and neoclassical economics theories. In the third chapter, the labor policies developed by different doctrines have been evaluated within the neoliberal and radical economic approach. In the fourth chapter, the effects on the restructuring of labor of neoliberal policies applied in developed, developing and underdeveloped countries were examined and the factors affecting this structure were evaluated. In the fifth chapter, the changing position of labor in Turkey and applied labor policies are periodically evaluated within the scope of data and statistics. The obtained data show that the neoliberal economic policies which started to be implemented after 1980 and continue after 2000 have negative effects on labor gains and cause a process against labor. The data of national and international organizations strongly support this finding.