'El-Kitâb fî Te'allümi'l-Arabiyye' adlı serinin Arapça öğretimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of series of 'Al-Kitaab fit Ta'allum al-'Arabiyya' in terms of teaching Arabic
- Tez No: 476937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUSSAMET BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 556
Özet
Giriş, sonuç, üç bölümden oluşan bu çalışma, genelde yabancı dil öğretiminde takip edilen yaklaşım, yöntem, teknik ve önemli bir yere sahip olan ders kitapları ile destekleyici-tamamlayıcı materyallerin dil öğretimindeki işlevine açıklık getirmektedir. Özelde ise Kristen Brustad, Mahmud el-Batal ve Abbas el-Tunsî tarafından kaleme alınan ve Georgetown Üniversitesinin basımı yapılan“el-Kitâb fî te'allümi'l-Arabiyye”adlı ders kitabı serisinin Arapça öğretimine katkılarını belirlemekle beraber söz konusu ders kitabının destekleyici-tamamlayıcı materyallerinin yapısını ve özelliklerini inceleyip gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır.“el-Kitâb fî te'allümi'l-Arabiyye”adlı seri, Arapça eğitiminde öğrenciyi ilk, orta ve ileri derece dil yeterliliğine ulaştırmayı isterken dilin gerçeğine yönelerek kültür ağırlıklı bir Arapça eğitimi hedeflemektedir. Batı kökenli öğrencilere Orta Doğu'nun kültür, coğrafya ve siyasetini tanıtmayı merkez almıştır. Dilbilgisi anlatımında takip ettiği Spiral prensip ile İntergrammer teorisinin yanı sıra anlatımdaki samimi ve sade yapı dikkat çeker. el-Kitâb, hitap ettiği kitlenin öğretmen ihtiyacını en aza indirerek onlara dil öğrenim tecrübelerinin her sahasında en iyi rehber olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Recent years have seen major developments in the teaching and learning of Arabic as a foreign language. As a result of the surge in interest in learning Arabic, Arabic practitioners have attempted to adapt or to implement new theoretical approaches. This study, which consists of an introduction, a conclusion and three chapters, aims at finding out contributions of“al-Kitaab fii Ta'allum al-'Arabiyya”. Written by Kristen Brustad, Mahmoud al-Batal and Abbas al-Tonsi, and published by Georgetown University Press, This text book is designed for beginning, intermediate, and advanced proficiency language levels. It claims to cover the four language skills equally; listening, speaking, writing and reading in addition to culture. And also, al-Kitaab aims at guide westerner students for their works relevant to the region in terms of its politics, cultures and geography and history. These materials rely on a theory of intergrammar and the principle of spiralling in grammar presentation and the explanations are brief and simple. It is the goal of this approach to help students in all areas of language learning experience.