Fahreddin er-Râzî'nin zaman teorisi
Fakhr al-Din al-Razi's theory of time
- Tez No: 476942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Fahreddin Râzî'nin zaman teorisini tespit ve analiz etmektedir. Birinci bölümde,“zaman”ın dış dünyadaki varlığı hakkındaki karşıt deliller Râzî'nin aktarımına büyük ölçüde sadık kalınarak sunuldu ve Râzî'nin bu delillerden hangilerini kabul edip hangi kabul etmediği tespit edildi. İkinci bölümde zamanın mâhiyetine ilişkin farklı görüşlere ve bu görüşlerin delillerine yer verildi ve netice olarak Râzî'nin zaman tanımı tespit edildi. Son bölümde ise zamanın kadîm mi yoksa hâdis mi olduğu problemi tartışılarak Râzî'nin bu meseledeki konumu tespit edildi. En son olarak da zamanla ilgili ek bazı problemler sunuldu.
Özet (Çeviri)
This study identifies and analyzes Fahreddin Razi's time theory. In the first part, the opposite arguments that Razi transmitted about external reality of time were presented and it was determined that Razi accepted which arguments and rejected which arguments. In the second part, different views on the truth of time and the arguments of these views were presented and consequently Razi's definition of time was determined. In the last part, the problem of the beginning of time, and also some additional problems related to time were discussed.