Reklamlarda ünlü kullanımının marka güveni ve marka itibarına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of using celebrities in advertisements on brand trust and brand reputation
- Tez No: 476941
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, reklamlarda ünlü kullanımının marka güveni ve marka itibarı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla ünlü kullanımı (kaynak (ünlü) güvenilirlik ölçeği), marka güveni ve marka itibarı için üç farklı ölçek kullanılmıştır. Anketler Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencilerine uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bulgular IBM SPSS 23.0 programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak reklamlarda kullanılan ünlülerin güvenilirliklerinin marka güveni ve marka itibarı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca marka güveni ve marka itibarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu da bulunan bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using celebrities in advertisements on brand trust and brand reputation is examined. For this purpose, three different scales were used for celebrity usage in advertisements, (source (endorser) credibility scale),brand trust and brand reputation. The questionnaires were applied to Marmara University Business School students. The findings of the survey were analyzed and interpreted with the use ofIBM SPSS 23.0 program. As a result, it has been determined that the use ofcelebrities in advertisements(endorser credibility) has an effect on brand trust and brand reputation. Also it was found that there is a statistically significant relationship between brand trust and brand reputation.