Şeyh Eyüp Sabri Kalyoncuoğlu ve Teşvikiye İsmetiliği
Seikh Eyup Sabri Kalyoncuoglu and Tesvikiye İsmetiligi
  1. Tez No: 476956
  2. Yazar: ALİOSMAN DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türk toplumunun İslamlaşmasında ve Türk kültürünün olgunlaşmasında tasavvuf ehli karizmatik şahsiyetlerin ve tasavvufi dini grupların rolü büyüktür. Türkler İslam öncesi yaşantılarındaki mistik yönlerini İslam'dan sonrada tasavvufla devam ettirmiş bu yüzden tasavvuf Müslüman Türk toplumunun gerek hayatının gerekse kültürünün adeta ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Batıdaki sosyoloji çalışmalarında karizmatik şahsiyet ve dini grup araştırmaları son derece bilimsel bir şekilde yürütülmesine rağmen ülkemizde henüz bu çalışmalar emekleme aşamasındadır. Hâlbuki ülkemizde yüzlerce ilmi grup legal ya da illegal olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Bu yüzden dini karizmatik lider ve dini grup çalışmaları memleketimizde daha bir önem arz etmektedir. Bir bu çalışmamızda son devrin mutasavvıf dini liderlerinden Şeyh Eyüp Kalyoncuoğlu'nu ve onun kurmuş olduğu Teşvikiye İsmetiliği'nin teşekkülünü, özelliklerini ve toplumsal ilişkilerini sosyolojik açıdan inceleyecek ve toplumun dini hayatının ufak bir numunesi olan bu grup bilimsel olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kavramsal bölümünde tasavvuf, tarikat, mürşit, seyri süluk, dini grup gibi konuyla alakalı bazı tasavvufi ve sosyolojik terimler kısaca izah edildikten sonra sonra Şeyh Eyüp Sabri Kalyoncuoğlu'nun hayatına, kişisel özelliklerine ve sosyal ilişkilerine dair çeşitli bilgiler, bilimsel metotlar kullanarak aktarılmaya çalışılmıştır. Ardından gelen bölümde Teşvikiye İsmetiliği'nin ana hatlar ve tarihçesi nakledilmiştir. Tarihsel sürecin incelenmesinden sonra günümüz Teşvikiye İsmetiliği'nin temel hususiyetleri, özellikle alan araştırması ve birebir mülakat tekniklerini kullanılarak objektif olarak yansıtılmaya çalışılmış, nihayet sonuç kısmında bu dini grubun sosyolojik açıdan genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufist charismatic figures and sufistic groups has a essential role on Islamızation of Turkish Society and maturation of Turkish Culture. Turks maintained their mystism in pre-Islam life with Sufism after accepting Islam therefore Sufism has become an integral part of Muslim – Turk society and culture. Despite there are so many sociological researchs in West about charismatic religious individuals and groups, these kind of research are in earliest state in our country. In Turkey hundreds of religious group are legally of illegally active where as. For this reason researchs about religious individuals and groups become more important. In this research we studied sociologically, from recent Sufist leaders Seikh Eyup Sabri Kalyoncuoglu and organization, charesteristic ve socials links of Tesvikiye Ismetism that he has established himself. In the conceptual part of the study, Sufism, cult, guru and seyri suluk and related topics such as mystical religious groups and sociological terms are explained briefly then, Sheikh Eyüp Sabri Kalyoncuoğlu's life, a variety of information about the personal characteristics and social relations quoted with scientific methods. In the following section, the main lines and the history of the Tesvikiye İsmetism were told. After reviewing the historical process, the main characteristics of today's Tesvikiye İsmetism were tried to be objectively reflected by using field research and interview techniques. Finally, a general evaluation of this group of religions was evaluated in the conclusion.