Mobil para ve nakitsiz toplum : Somali ve Kenya örnekleri
Mobile money and cashless society:Case study on Somalia and Kenya
- Tez No: 476955
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaklaşık iki milyar kişi, dünya yetişkin nüfusunun %40'ı, olmadığı takdirde modern dünyamızda yaşamı zorlaştıracak bir temel hizmet olan finansal hesaba sahip değildir. Resmi finansal sistemin dışında olmak,“yoksulluğun olmadığı bir dünyaya”ulaşmanın önündeki engellerden birisi olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda, mobil aboneler birçok ülkede finansal hesap sahiplerinden sayıca üstündür ve bankada hesabı olmayan kişilerin neredeyse yarısının cep telefonu vardır. Bu, hükümetler, finansal kuruluşlar ve uygulayıcılar gibi paydaşların finansal katılımı için yeni bir fırsat penceresi açar. Son on yılda, Somali, Kenya ve Afrika, Asya ve Latin Amerika'da bulunan diğer ülkelerde kaydedilen ilerlemenin kanıtladığı gibi, mobil para gelişmekte olan dünyada birçok kişi için finansal katılımı hızlandırmıştır. Bu nedenle, hem“potansiyel”finansal katılım hem de finansal entegrasyon aracı olarak görülmektedir. Bu tez mobil paranın finansal katılım üzerine olan etkisini araştırmaktadır. Araştırma Kenya ve Somali'yi örnek olay incelemesi olarak kullanarak mobil para Hizmetlerinin gelişmekte olan ülkelerdeki finansal dışlanmayla mücadele için kullanılabilecek etkili bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Almost two billion, 40% of world adult population, lack a basic service without which life is difficult in our modern world, and that is financial account. Exclusion from formal financial system has been recognized as one of the barriers to reach of“a world without poverty”. At the same time, mobile subscribers outnumber financial account holders in many countries and almost half of un-banked people have mobile phones. This opens a window of opportunity for financial inclusion stakeholders including governments, financial institutions and practitioners. In the last decade, mobile money has accelerated financial inclusion for many people in the developing world as evidenced by progress made in Somalia, Kenya and other countries in Africa, Asia and Latin America. For this reason, it is seen as both“potential”financial inclusive and financial integration tool. This thesis investigates effect of mobile money on financial inclusion. By using Kenya and Somalia as a case study the research found that Mobile Money Services are an effective tool that can be used to tackle financial exclusion in developing countries.