Bağımsız film yapımında dijital teknolojinin kullanımı
The use of digital technologie in independent filmmaking
- Tez No: 476971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sinema, diğer klasik sanat dallarından farklı olarak her zaman teknolojik gelişmelere bağlı olmuştur. Diğer disiplinler için geliştirilen teknolojilerin sonuçları sinemanın prodüksiyon, yönetmenlik, oyunculuk, gösterim, seyir, dağıtım ve pazarlama süreçleri üzerinde büyük etkiye neden olmaktadır. Dijital teknolojilerdeki gelişmeler sadece ana akım sinemanın yapımında ve dağıtımında kolaylık sağlamamış, bağımsız film yapımcılığının da gelişmesine neden olmuştur. Teknolojinin sağladığı kolaylık, film yapım maliyetlerinin düşmesi, internet teknolojisindeki gelişmeler sinemaya ilgi duyan herkesin dijital film yapım araçları ile kendi filmlerini çekmeye ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden dünyaya eserlerini gösterebilme imkânı sağlamaktadır. Akıllı telefonların üzerinde bulunan gelişmiş kameralar sayesinde yüksek kalitede çekim yapılabilen içinde bulunduğumuz zamanda, pahalı film yapım araçlarına ve yüksek bütçelere sahip olmayan film yapımcıları dijital teknolojinin film yapım araçlarının maliyetini düşürmesinden yararlanıp kendi yöntemleriyle, kendi bağımsız filmini yapması mümkün hale gelmiştir. Film üretim araçlarının herkese ulaşabilir hale gelmesiyle artık film yapım meraklıları, yaratıcılığını görüntüye yansıtırken kimseye bağımlı olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cinema has always been tied to technological developments unlike other classical arts. The results of the technologies developed for other disciplines have great influence on the production, directing, acting, screening, spectatorship, distribution and marketing processes of the cinema. Developments in digital technology have not only made it easier to make and distribute mainstream cinema, but also have led to the development of independent filmmaking. The convenience provided by the technology, the reduction of the film production costs, the developments of the internet technology allows anyone interested in cinema to shoot their films with digital film production tools and to showcase their work to the world via social media websites. In our current world in which high quality video shooting is possible through advanced cameras on smartphones, filmmakers who do not have expensive filmmaking tools and high budgets can take advantage of the fact that the digital technology lowered the cost of filmmaking tools, hence, It is possible to make their own independent film with their own methods. Film production tools have become accessible to everyone; therefore filmmakers will no longer be dependent on anyone while reflecting their creativity on screen.