Karanlık kişilik özellikleri ile sinizm arasındaki ilişki
The relationship between dark side of personality and cynicism
- Tez No: 476970
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, çalışanların sahip oldukları karanlık kişilik özellikleri ile sergiledikleri örgütsel sinizm davranışları arasındaki ilişki ölçülmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, karanlık kişilik özelliklerinin alt boyutları olan narsisizm, makyavelizm ve psikopati ile örgütsel sinizmin alt boyutları olan bilişsel sinizm, duyuşsal sinizm ve davranışsal sinizm arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini dört farklı ilde, kamu sektöründe ve özel sektörde farklı pozisyonlarda çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Çalışmada, katılımcılara üç bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygun olduğu saptanan verilere, geçerlilik analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizlerin bulgularına göre; çalışanların sahip oldukları karanlık kişilik özellikleri ile sergiledikleri örgütsel sinizm davranışları arasında bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Karanlık kişilik özelliklerinin alt boyutlarından olan psikopati ile örgütsel sinizmin tüm alt boyutları (bilişsel sinizm, duyuşsal sinizm, davranışsal sinizm) arasında bir ilişki tespit edilmesine rağmen, karanlık kişililiğin diğer alt boyutu olan narsisizm ile örgütsel sinizmin hiçbir alt boyutu arasında bir ilişki saptanamamıştır. Karanlık kişilik özelliklerinin son boyutu olan makyavelizmin ise; sinizmin duyuşsal ve davranışsal boyutlarıyla ilişkili olduğu, ancak bilişsel boyutuyla ilişkisinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to measure the relationship between dark personality characteristics of employees and organizational cynicism behaviors they exhibited. In this context, the relationship between narcissism, machiavellianism and psychopathy, which are the sub-dimensions of dark personality traits, and cognitive cynicism, affective cynicism and behavioral cynicism, which are sub-dimensions of organizational cynicism are examined. The sample of the study is occupations in different positions in the public and private sectors in four different cities. In this study, a survey which consist of three parts was applied to participants. The obtained data were analyzed by SPSS program. The validity analysis, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and regression analysis were applied to the data. According to the findings of the analyzes carried out; it has been found that there is a relationship between dark personality characteristics of employees and organizational cynicism behaviors they exhibit. Although there is a relationship between psychopathy of subordinate dimensions of dark personality and all sub-dimensions of organizational cynicism (cognitive cynicism, affective cynicism, behavioral cynicism), there is no relation between narcissism which is the other sub-dimension of dark personality and any sub-dimension of organizational cynicism. The final dimension of the dark personality traits is that machiavellianism is related to the cognitive and behavioral dimensions of cynicism, but not to the cognitive dimension.