Risk yönetim süreci ve riskin yönetilebilirliği
Risk management process and management of risk
- Tez No: 476972
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Risk hayatımızın her alanında karşımıza çıktığı gibi özellikle finans piyasalarında çok büyük önem taşımaktadır. Bankalar karlarını maksimize etmeye çalışırken pek çok çeşitli riskle karşılaşırlar. Bu risklerin tanımlanması, ölçülmesi ve etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı da riskleri tanımlayarak, risk yönetim süreçlerinin neler olduğunu ve hangi risk grupları için hangi analiz yöntemlerinin kullanılması gerektiğine dair bilgiler vermektir. Bu çalışmada risk tanımı yapılmıştır ve risk çeşitlerinden ayrıntılarıyla bahsedilmiştir. Risk çeşitlerine ilişkin tüm analiz yöntemleri anlatılmıştır. Hangi risk çeşidine hangi analiz yönteminin kullanılması gerektiğine ilişkin kararın verilebilmesi için gerekli bilgiler verilmiştir. Burada önemli olan risklerin doğru teşhis edilmesi, teşhis edilen risklerin doğru analiz yöntemleri kullanılarak doğru yönetilmesini sağlamak ve böylece zararı minimuma indirmektir. Dünya'da risk yönetiminin nasıl ortaya çıktığı, nasıl bir gelişim gösterdiğinden bahsedilmiş, Türkiye'de risk yönetiminin etkinliğine dikkat çekilmiş ve ülkemizde hangi risklerin görüldüğü ve hangi risk yönetim metotlarının kullanıldığından bahsedilmiştir. Bu çalışmadan da anlaşıldığı üzere risk kaçınılmazdır ve düzgün yönetilmediği takdirde ciddi kayıplara yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Risk is very important in financial markets, especially in the face of crisis in every aspect of our lives. While trying to maximize the profits of the banks, they are exposed to many different risks. These risks need to be defined, measured and effectively managed. The purpose of this study is to identify risks and provide information on what the risk management processes are and what analysis methods will provide for which risk groups. In this study, a risk description was made and details of the risk types are mentioned. The methods of analyzing these risk types are explained. All analytical methods are mentioned and necessary information is given in order to be able to decide which analytical method should be used for which risk category. Identifying the risks that are important here is to ensure that the diagnosed risks are managed correctly using the correct methods of analysis and thus minimize the loss. We talked about how risk management emerged in the world and how it was developed. The effectiveness of risk management in Turkey was pointed out, and what risks were seen in our country and which risk management methods were used. As understood from this study, the risk is inevitable and can lead to serious loss if not properly managed.