Etnosentrik eğilimlerin satın alma davranışı üzerine etkileri;Türkiye örneği
Effects of ethnocentric tendecies on purchasing behavior example of Turkey
- Tez No: 476975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER USTABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tüketici etnosentrizmi, kişilerin algı, tutum, karar ve hatta davranışları üzerinde etki yaratan önemli bir özelliktir. Tüketicilerin yerli ve yabancı ürünlere karşı değerlendirme tutumları etnosentrizm düzeyine göre farklılaşmaktadır. Bu noktadan hareketle araştırmada, pazarlama karması bileşenlerinden ürün üzerinde etki oluşturan tüketici etnosentrizminin tüketici davranış ve kararlarına yansımasının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da ikâmet etmekte olan 405 tüketiciye anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre tüketici etnosentrizminin hazcı, faydacı, alışveriş tutkusu ile ve içtepisel satın alma davranışları üzerinde anlamlı etkisi vardır. Etnosentrizmin milliyetçilik boyutu ile satın alma davranışları arasında pozitif yönlü bir ilişki varken, yerli ürün tercihi boyutu ile satın alma davranışları arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Demografik bilgi formuna bağlı olarak yapılan analizlerde ise milliyetçilik, yerli ürün tercihi ve içtepisel satın alma davranış biçiminin cinsiyete göre farklılaştığı belirlenmiştir. Katılımcıların etnosentrik eğilimleri ve alışveriş davranış biçimleri boyutlarının tümü yaşa göre farklılaşmaktadır. Eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre farklılaşmalar milliyetçilik, yerli ürün tercihi, faydacı, hazcı ve alışveriş tutkusu ile satın alma boyutlarındadır.
Özet (Çeviri)
Consumer ethnocentrism is an important feature that has an impact on the perception, attitude, decision, and even behavior of people. Consumer attitudes towards domestic and foreign products differ according to ethnocentrism level. From this point of view, it is aimed to investigate the reflection of consumer ethnocentrism on consumer behaviors and decisions that have an impact on the product from marketing mix components. For this purpose, 405 consumers surveys in Istanbul were applied. According to the findings obtained from the research, consumer ethnocentrism has a meaningful effect on the purchasers' enthusiasm, utilitarian, buying passion and intentional buying behaviors. While the nationalism dimension of ethnocentrism increases the buying behavior, it is reduced by the domestic product effect. In the analyzes made according to the demographic information form, it was determined that nationalism, domestic product preference and ethnic purchase behavior style differ according to sex. The ethnocentric tendencies of participants and the dimensions of shopping behavior patterns all vary with age. Differences according to education level and income level are in the dimensions of nationalism, domestic product preference, utilitarian, hedonistic and shopping ambition.