Toksik ve yıkıcı liderliğin çalışan performansı üzerindeki etkileri
The effects of destructive and toxic leadeship on employee performance
- Tez No: 476976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada liderliğin şimdiye dek pek de üstünde durulmamış olan karanlık yüzüne ışık tutulması hedeflenmektedir. İlgili yazında liderliğin karanlık yüzü ile ilgili olarak yıkıcı ve toksik liderlik tarzları öne çıkmaktadır. Yıkıcı liderlik; dar görüşlü, sert hatta duygusuz ve beceriksiz bir yönetsel davranış tarzını ifade etmektedir. Bunun bir basamak daha ilerisi olan toksik liderlik ise kasıtlı bir şekilde astlarını ihmal etme, ezme hatta istismar etme yönündeki davranışlarla tanımlanmaktadır. Yıkıcı ve toksik liderlik tarzları ile tanımlanan liderliğin karanlık yüzü ile işgören performansı arasındaki ilişkinin irdelendiği bu çalışmada İstanbul ve Kocaeli bölgesinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 229 işgörenden toplanan anketler istatistiksel analize tabi tutulmaktadır. İlginç bir şekilde bulgular, yıkıcı ve toksik liderlik tarzları ile işgören performansı arasında herhangi bir anlamlı ilişkinin varlığını desteklememektedir. İlgili yazının aksi nitelikteki bu sonucu yorumlarken kültürel bağlamı, örneklemin büyük bir kısmını oluşturan X kuşağının niteliklerini ve örneklemin kompozisyonunu dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to shed a light on the dark side of your leadership which seems to be quite underestimated. In the extant literature, destructive and toxic leadership styles are underlined regarding to the dark side of the leadership. Destructive leadership refers to narrow-minded, hard, even emotionless and incompetent managerial behaviors. Toxic leadership, one step further, is deliberately defined by behaviors that neglect, crush, or even exploit its subordinates. In this study the relationship between the dark side of the leadership -in terms destructive and toxic leadership- and employee performance is examined. Data gathered from 229 employees by random sampling from the Istanbul and Kocaeli regions are subjected to statistical analysis. Interestingly, findings do not provide any empirical evidence in support of the relationships between destructive and toxic leadership styles and employee performance. One should consider the cultural context, the characteristics of the X generation which constitutes a large part of the sample, and the composition of the sample in interpreting these results which are contrary to the existing studies.