Ilgaz yöresindeki üst Jura-alt kretase yaşlı kireçtaşlarının stratigrafisi ve paleontolojisi
  1. Tez No: 47698
  2. Yazar: MEHMET AKYAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
ÖZET Doktora Tezi İLGAZ YÖRESİNDEKİ ÜST JURA - ALT KRETASE YAŞLI KİREÇTASLARINTN STRATİGRAFİSİ ve PALEONTOLOJİSİ Mehmet AKYAZI Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabiliim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mahmut TUNÇ Yaklaşık 450 km2 lik bir alam kapsayan ve Sakarya Tektonik Kuşağı içerisinde yeralan çalışma alanında, İlgaz yöresinin stratigrafisini aydınlatmaya yönelik olarak yapılan bu çalışmada asıl amaç, Üst Jura- Alt Kretase yaşlı birimlerin ayrıntılı Calpionel Biyostratigrafisini ortaya çıkarmaktır. Tektonik hareketliliğinde oldukça etkili olduğu çalışma alanında, bir temel- örtü ayırdımı mevcuttur. Permiyen neritik karbonat platformunun parçalanması ile oluşan ve Triyas sonunda kapanan Karakaya Okyanusu'nun artıklarından oluşan temel kayaçlar üzerinde, Malm-Paleosen yaş aralığında çökelmiş olan İlgaz Grubu'na ait sedimanter kayaçlar yeralmaktadır. Bu çalışmada tanımlanan Ugaz Grubu içerisinde, yine bu çalışmada tanımlanan Sanalan, Çırdak ve Ovacık formasyonları ile ödemiş formasyonu olmak üzere 4 formasyon ayırüanmıştır. Sanalan formasyonu içerisinde iseÖZET Doktora Tezi İLGAZ YÖRESİNDEKİ ÜST JURA - ALT KRETASE YAŞLI KİREÇTASLARINTN STRATİGRAFİSİ ve PALEONTOLOJİSİ Mehmet AKYAZI Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabiliim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mahmut TUNÇ Yaklaşık 450 km2 lik bir alam kapsayan ve Sakarya Tektonik Kuşağı içerisinde yeralan çalışma alanında, İlgaz yöresinin stratigrafisini aydınlatmaya yönelik olarak yapılan bu çalışmada asıl amaç, Üst Jura- Alt Kretase yaşlı birimlerin ayrıntılı Calpionel Biyostratigrafisini ortaya çıkarmaktır. Tektonik hareketliliğinde oldukça etkili olduğu çalışma alanında, bir temel- örtü ayırdımı mevcuttur. Permiyen neritik karbonat platformunun parçalanması ile oluşan ve Triyas sonunda kapanan Karakaya Okyanusu'nun artıklarından oluşan temel kayaçlar üzerinde, Malm-Paleosen yaş aralığında çökelmiş olan İlgaz Grubu'na ait sedimanter kayaçlar yeralmaktadır. Bu çalışmada tanımlanan Ugaz Grubu içerisinde, yine bu çalışmada tanımlanan Sanalan, Çırdak ve Ovacık formasyonları ile ödemiş formasyonu olmak üzere 4 formasyon ayırüanmıştır. Sanalan formasyonu içerisinde ise
Özet (Çeviri)
ÖZET Doktora Tezi İLGAZ YÖRESİNDEKİ ÜST JURA - ALT KRETASE YAŞLI KİREÇTASLARINTN STRATİGRAFİSİ ve PALEONTOLOJİSİ Mehmet AKYAZI Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mahmut TUNÇ Yaklaşık 450 km2 lik bir alam kapsayan ve Sakarya Tektonik Kuşağı içerisinde yer alan çalışma alanında, Ilgaz yöresinin stratigrafisini aydınlatmaya yönelik olarak yapılan bu çalışmada asıl amaç, Üst Jura- Alt Kretase yaşlı birimlerin ayrıntılı Calpionel Biyostratigrafisini ortaya çıkarmaktır. Tektonik hareketliliğinde oldukça etkili olduğu çalışma alanında, bir temel- örtü ayırdımı mevcuttur. Permiyen neritik karbonat platformunun parçalanması ile oluşan ve Triyas sonunda kapanan Karakaya Okyanusu'nun artıklarından oluşan temel kayaçlar üzerinde, Malm-Paleosen yaş aralığında çökelmiş olan Ilgaz Grubu'na ait sedimanter kayaçlar yeralmaktadır. Bu çalışmada tanımlanan Ilgaz Grubu içerisinde, yine bu çalışmada tanımlanan Sanalan, Çırdak ve Ovacık formasyonları ile ödemiş formasyonu olmak üzere 4 formasyon ayırtlanmıştır. Sanalan formasyonu içerisinde iseİv In units belonging to Dodaş member at the Tithonic fades are studied in detail for Calpionel biostratigraphy and distinguished five numbers Calpionel Biozones. Ilgaz Group is overlain transgressivelly by units of Eocene age that produced of enviroment shallow marine. In the top, volcanics of Upper Miocene age, continental sediment of Upper Miocene-Pliocene age, basalts of Quaternary age and Aluviums are located. The allochthonous units in the region are formed by Eldivan Ophiolite Complex which is employed to the region during Koniasian-Kampanian. KEY WORDS : Ilgaz, Upper Jurassic-Lower Cretaceous, Calpionel, Tithonic facies, Stratigraphy, Paleontology.