Jeotermal enerji kaynaklı ısı pompasının kurulması ve performans analizi
- Tez No: 47702
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH KEÇECİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ JEOTERMAL ENERJİ KAYNAKLI ISI POMPASININ KURULMASI VE PERFORMANS ANALİZİ Ayla CANBEK Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman Yrd. Doç. Dr. Abdullah KEÇECİLER Bu çalışmada, enerji kaynağı olarak jeotermal ısı enerjisini kullanan absorpsiyonlu sistemin termodinamik analizi yapıldı ve sistemin matematik modellenmesi teorik olarak incelendi. Sistemin deney düzeneği ise laboratuvar şartlarında kuruldu. Deneysel çalışmada, çalışma çifti olarak FkO/LiBr çifti kullanıldı. İlk önce elemanlardan; Absorber, generator, kondenser ve evaporator detaylı olarak incelendi. Sistemin termodinamik analizi yapıhrken, absorber, generator, kondenser ve evaporator için elde edilen sıcaklık dağılımlarından her bir elemanın uygun sıcaklıkları bulunarak bu sıcaklıklar dikkate alındı. Sistem parametrelerinin, sistem etkinliği (COP) ve işlerlik etkinliği (ECOP) üzerine etkileri incelendi. Elde edilen sonuçlar, grafikler ve tablolar halinde gösterildi ve daha önce yapılmış teorik sonuçlarla karşılaştırıldı. Bu çahşmada absorpsiyonlu soğutma sistemi için Sivas'ta bulunan jeotermal sıcak su kaynağının kullanılabilirhği ve enerji tasarrufu açısından vennliliği laboratuvar şartlarında araştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Jeotermal enerji, Isı pompası, H20/LiBr çalışma çifti, Kapalı absoıpsiyon çevrimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis DESIGN AND PERFORMANCE ANALYSIS OF GEOTHERMAL DRIVEN HEAT PUMP Ayla CANBEK Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor Yrd. Doç. Dr. Abdullah KEÇECİLER Iıı this study, thermodynamic analysis of the absoiption refrigeration system that uses geothermel heat as the energy source were conducted and the mathemathical modelling of the system were investigated on the theoretical basis. An experimental setup was built in laboratory conditions. During investigation H20/LiBr were used as working pairs. First of all elements of system namely; Absorber, generator, condenser and evaporator were investigated in detail. During thermodynamic analysis, suitable working temperatures obtained for each elements (absorber, generator, condenser and evaporator ) were taken into consideration. The effect of system parameters on coefficient of performance (COP) and exergetic coefficient of performance (ECOP) were investigated. Obtained results were presented as graphics and tables and they were compared with the earlier theoretical studies. In this study, efficiency of geothermal hot water sources in Sivas region were investigated from usableness and energy point of view in laboratory conditions. KEY WORDS: Geothermal energy, Heat pump, H20/LiBr working pairs, Closed absoiption cycle.