Enerji kaynaklarının kullanımı ile Katar'daki mekansal değişim arasındaki ilişki ve Doha örneği
Relationship between use of energy resources and spatial change in the Qatar and the Doha sample
- Tez No: 477037
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Geography, Energy, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması, Katar'ın enerji kaynaklarının ülkenin mekânsal gelişimine etkisini incelemektedir. Bu çalışmada, önce Katar ülkesinin tarihi ve siyasal yapısı incelenmiş ardından ekonomik yapısı gözden geçirilmiştir. Katar'ı diğer yönleriyle ortaya koyduktan sonra ise enerji kaynakları incelenmiş ve ülkenin özellikle ekonomik ve mekânsal gelişimine etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışması, Katar'ın enerji kaynaklarını değerlendirme şekli ve bunun sonucunda Doha'daki mekânsal değişimi ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmamıza konu olan küçük ama büyük sermayeye sahip ülkelerden biri olan Katar'ın ekonomisini çeşitlendirmek için enerji kaynaklarını son derece iyi kullandığı ve yeni yatırım alanları hedeflediği görülmektedir. Türkiye-Katar ilişkilerinin bu yeni yatırım alanları bulmada her iki ülke açısından önemli olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verileri ve Dış Ticaret Müsteşarlığı İstatistikleri ile ilgili ülkelerin bakanlıklarının ve istatistik enstitülerinin verileri kullanılmıştır. Araştırmada tarama modeli ve saha araştırması yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the influence of Qatar's underground resources on the development of the country. In this study, firstly the historical and political structure of the Qatar country was examined and then its economic structure was examined. After putting Qatar in other directions, the underground resources have been examined and tried to show contribution to the economic development of the country in particular. This thesis study aims to reveal the effect of Qatar on the development of the country as a result of evaluating the riches in underground resources. Qatar, one of the countries with small but large capital, which is the subject of our research, seems to be use the underground resources extremely well and target new investment areas in order to diversify its economy. It is seen that Turkey-Qatar relations are important for both countries in terms of finding these new investment areas. In this thesis study, the data of Turkish Statistical Institute (TUIK) data and statistics of Undersecretariat of Foreign Trade related to the countries' ministries and statistics institutes were used. Survey model and field research methods were used in the research and the results were presented.