Awareness of forensic accounting services in Turkey and comparison with USA
Adli muhasebeden hizmetlerinin farkındalık Türkiye ve ABD karşılaştırmaları
  1. Tez No: 477038
  2. Yazar: MOHAMED ISSA M ISSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde iş hayatında yaşanan en son gelişmeler yeni finansal sorunlara yol açmıştır. Bu sorunlarla başedilebilmesi için adli muhasebe uzmanlığı gibi bir mesleğe olan ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de adli muhasebe hizmetlerine olan ihtiyaç konusundaki farkındalığın incelenmesi ve bu mesleğin Türkiye ve ABD uygulamalarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada özellikle adli muhasebe uzmanlarının; (i) kendi alanındaki eğitim ihtiyacına olan farkındalığının ölçülmesi, (ii) kendi alanında ileriye dönük olarak elde edeceği faydalar konusundaki beklentilerinin belirlenmesi, (iii) kendi mesleki ve kişisel özellikleri konularındaki farkındalıklarının ölçülmesi, (iv) mesleğini yapabilmesi için gerekli olan temel donanım ve yetenekler konusundaki farkındalıklarının belirlenmesi konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmda kullanılan bilgiler, SMMM stajyerleri, SMMM'ler, YMM'ler ile ilgili üniversitelerden mezun olanlardan oluşan dört ana gruptan anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'de adli muhasebe hizmetlerine olan ihtiyaç konusundaki farkındalığın yüksek seviyede olduğu, ancak halihazırda adli muhasebe uygulamalarının yetersiz kaldığı ve adli muhasebecilik mesleğinin ne şekilde yapılacağı konusunun Türk hukukunda henüz yeterli açıklık ve netlikte düzenlenmediği tespitlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the latest development in the business, that led to create new financial matters. These matters in the field need a profession to take care of them, such as forensic accounting profession. The aim of this study is to examine the level of awareness of forensic accounting services in Turkey and to compare the profession in Turkey with USA. Specific objectives were (i) to measure the awareness of the education path of a forensic accountant, (ii) to measure the awareness of the expected benefits of a forensic accountant, (iii) to measure the awareness of traits and characteristics of a forensic accountant, (iv) to measure the awareness of core skills of a forensic accountant. The questionnaire served as the survey instruments to collect the data. These data were collected from four sets of populations, CPA trainees, Sworn in CPAs, CPAs and graduate students. Finally, this study concluded that the level of awareness of forensic accounting services in Turkey was high but the application of forensic accounting in Turkey is still very weak and the services were not clearly specified in Turkish law to the profession of forensic accounting.