Zihinsel yetersizliği olan bireylerde ergoterapi uygulamaları
Ergoteraphy applications on mental retarded individuals
  1. Tez No: 477052
  2. Yazar: ERKAN YEŞERİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada ergoterapinin mesleki eğitime yansımaları açısından doğrudan öğretim yöntemiyle hazırlanan duvar örme becerisi bireyselleştirilmiş öğretim materyalinin etkinliğini incelemek amaçlanmıştır. Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren Düzce Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören, dört hafif zihinsel yetersizliği olan bireye doğrudan öğretim yöntemi ile duvar örme becerisinin öğretimi yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden vaka çalışması yöntemi ile desenlenmiştir. Öğrenci, ebeveynler ve öğretmenlerden yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırmaya dahil edilen öğrenciler 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında duvar örme modülüne başlamış, 2016-2017 yılında aynı modüle devam etmişlerdir. Araştırmada bir yıllık ergoterapi uygulamasının verileri toplanmıştır. Araştırmada duvar örme iş analizi, öğrenci, öğrenci velisi, öğretim görevlisi ve gözlemci değerlendirmeleri alınmış ve değerlendiricilerin ortak olarak değerlendirmeleri çapraz karşılaştırılmış ve sonuçların güvenilirliği yüksek düzeyde bulunmuştur. Verilerin analizi sonucunda öğrencilerin doğrudan öğretim yöntemiyle öğretilen kireç harcı yapımı ve tuğla duvar örmede başarılarının %80'in üzerinde olduğu bulunmuştur. Bulgular doğrudan öğretim yönteminin duvar örmede etkili olduğu izlenimini vermektedir. Araştırmaya katılan öğrencilerin daha sonra işe yerleştirilmeleri sağlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan bireyselleştirilmiş eğitim materyalinin hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan bireylere mesleki eğitimlerinde katkılar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine effectiveness of individualized education material in wall building skills prepared with directly education method, in the perspective of reflections of ergoteraphy on occupational education. Wall building skills education was performed with directly education method on four mild mentally retarded students of Düzce Private Education Occupational Education Center under authority of Düzce City National Education Management during 2016-2017 education years via case study method. Data were collected from students, parents and teachers with semi conducted interview form technique. Students subjected to the research started to wall building module at 2015-2016 education year, and followed same module at 2016-2017 education year. In the research, a year period ergoteraphy application data was collected. In the research, wall building job analysis, student, parent, teacher and observer evaluations were collected, their cross sectional evaluations in the same evaluations were compared, and reliability of results were found in the high level. According to results, it was found that lime mortar preparing and brick wall building skills with directly teaching method success rates were found to be over 80%. These results mean that directly teaching method is effective in wall building. Students participated to the research were employed after research. According to results, it was found that individual materials presented with directly teaching method has positive support on occupational education of mild mentally retarded individuals.