Algılanan yönetici desteği ve iş yaşamında yalnızlığa yönelik öğretmen görüşleri
Teachers opinions for perceived manager support and loneliness in business life
- Tez No: 477060
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı; lise öğretmenlerinin algıladıkları yönetici desteği ve iş yaşamında yalnızlık düzeylerine yönelik görüşlerini belirleyerek görüşleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığını tespit etmek ve öğretmen görüşlerinin demografik değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemektir. İlişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen araştırmanın çalışma evrenini 2016-2017 eğitim öğretim yılında Bolu ili merkez ilçe liselerinde görev yapan 426 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği ve İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 15 programı ile çözümlenmiş, verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; Öğretmenlerin algıladıkları yönetici desteğine ilişkin görüşlerinin toplamda“katılıyorum”düzeyindeyken, iş yaşamında yalnızlık durumlarına dair görüşleri incelendiğinde toplamda“biraz uygun”; duygusal yoksunluk alt boyutunda“uygun değil”; sosyal arkadaşlık boyutunda ise“uygun”düzeyindedir. Öğretmenlerin demografik değişkenler doğrultusunda; algılana yönetici desteği ve iş yaşamında yalnızlığa ilişkin görüşleri şu şekildedir: Öğretmenlerin yönetici destek algıları yaş, medeni durum, öğrenim durumu ve kıdem yılı değişkenlerine göre anlamlı fark göstermemektedir. Diğer bir ifadeyle öğretmenlerin; yaşları, evli ya da bekâr olmaları, lisan ya da lisansüstü mezunu olmaları ve kıdem yılları yönetici destek algılarında etkili değişkenler olmayıp, öğretmen görüşleri benzerdir. Bunun yanında öğretmenlerin yönetici destek algıları cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark göstermiş olup, erkek öğretmenler kadınlara göre yönetici desteğini daha fazla algılamaktadırlar. Öğretmenlerim iş yaşamında yalnızlığa ilişkin görüşleri toplamda cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve kıdem yılı değişkenlerine göre anlamlı fark oluşturmazken, medeni durum değişkenine yönelik anlamlı fark oluşturmuştur. Diğer bir ifadeyle öğretmenlerin kadın ya da erkek olmaları, yaşları, lisans ya da lisansüstü mezunu olmaları ve kıdem yılları iş yaşamında yalnızlığa ilişkin görüşlerinde etkili değişkenler değilken, öğretmen görüşleri benzerken, evli ya da bekâr olmaları farklı düşünmelerine neden olmuştur. Evli olan öğretmenler diğerlerine göre kendilerini iş yaşamında daha fazla yalnız hissetmektedir. İş yaşamında yalnızlığın duygusal yoksunluk alt boyutuna ilişkin öğretmen görüşleri cinsiyet ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı fark oluşturmazken, yaş, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenleri anlamlı fark oluşturmuştur. Diğer bir ifade ile cinsiyet ve öğrenim durumu öğretmenlerin duygusal yoksunluğuna yönelik görüşlerinde etkili değişkenler değilken; yaşları, medeni durumları ve kıdemleri etkili olup öğretmenlerin farklı düşünmelerine neden olmuştur. Yaş değişkeni açısından diğerlerine göre yaşı ileri olanlar, evli öğretmenler ve yaşa parelel olarak kıdemi daha fazla olan öğretmenler iş yaşamında daha fazla duygusal yoksunluk yaşamaktadırlar. İş yaşamında yalnızlığın sosyal arkadaşlık alt boyutunda ise öğretmen görüşleri yaş, medeni durum, öğrenim durumu ve kıdem yılı değişkenlerine göre anlamlı fark göstermezken, cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenler lehine anlamlı fark göstermektedir. Diğer bir ifade ile yaş, medeni durum, öğrenim durumu ve kıdemleri öğretmenlerin sosyal arkadaşlığa yönelik görüşlerinde etkili değişkenler değilken, cinsiyet öğretmen görüşlerinin birbirinden farklılaşmasına neden olmuştur. Kadın öğretmenler erkek öğretmenler göre daha fazla sosyal arkadaşlık kurmakta bu boyutta daha az yalnızlık yaşamaktadırlar. Öğretmen görüşlerine göre algılanan yönetici desteği ile iş yaşamında yalnızlığın duygusal yoksunluk alt boyutu arasında düşük düzeyde negatif yönlü, sosyal arkadaşlık alt boyutu ile orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğretmenlerin algıladıkları yönetici desteği ile iş yaşamında yalnızlığın toplamına yönelik görüşler arasında anlamlı ilişki ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; to determine the opinions of teachers of secondary education institutions about the managerial support, the level of loneliness in business life, to determine whether or not there was a significant relationship between the opinions and the views of teachers according to demographic variables is to determine whether a significant difference. The research which was performed with relational screening model was carried out in the 2016-2017 academic year that formed 426 teachers working in central district of Bolu province's secondary education institutions. During the research process was used personal information form, Perceived Supervisor Support Scale and Loneliness at Work Scale. Research data has been resolved with the program SPSS 15, Analysis of the data was done by frequency, percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis and Spearman Rho correlation analysis. According to results from research; While opinions about manager support that teachers perceive are in the level of“I agree”in total, opinions about loneliness in business life are examined, they are“somewhat appropriate”in total; Emotional deprivation subdimension is“not appropriate”, and in the social friendliness dimension it is“appropriate”. xvi In line with the demographic variables of teachers; Perceptions of managerial support and loneliness in business life are as follows: Perception of managerial support of teachers did not show any significant difference according to the variables of age, marital status, education status and years of seniority. In other words; age, married or single, graduated or postgraduated and years of seniority of the teachers are not influential variables in managerial support perceptions, and teacher opinions are similar. Besides, the perception of managerial support by the teachers showed a significant difference according to the gender variable, male teachers perceive manager support more than women. While the opinions of the teachers about loneliness in the working life did not make a meaningful difference compared to the variables of gender, age, education status and seniority in total, they made a meaningful difference to the marital status variable. In other words, while teachers are male or female, they must be graduates of undergraduate or graduate school, and seniority years are not influential variables in their views on loneliness in business life, the views of the teachers are similar, married or unmarried have led them to think differently. Married teachers feel more lonely in their work life than others. While the opinions of the teachers regarding the emotional deprivation sub-dimension of loneliness in business life do not make a meaningful difference according to gender and educational status variables, variables of age, marital status, and education is created a significant difference. In other words, while gender and educational status are not influential variables in teachers' emotional deprivation, age, marital status and seniority is effective and has caused teachers to think differently. In terms of age change, older people, married teachers and older people with more seniority in their lives have more emotional deprivation than others. In the social life dimension of loneliness in business life, opinions of teachers do not show any significant difference according to variables of age, marital status, xvii education status and years of seniority , but they show a significant difference in favor of female teachers according to gender. In other words, age, marital status, education status and seniority are not effective variables in teachers' views towards social friendship, but gender has differentiated among opinions of teachers. Female teachers make more social friendships than male teachers and are less lonely at this dimension. According to teacher opinions, a negative correlation at a low level was found between the manager support perceived and the emotional deprivation sub-dimension of the loneliness in business life, but there was a moderately positive positive relationship with social friendliness subscale. Along with that No significant relationship was found between managerial support that teachers perceive with opinions on the sum of loneliness in business life.