Sivas kenti hastane atık sularının özellikleri ve arıtılabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 47707
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİVAS KENTİ HASTANE ATIKSULARININ ÖZELLİKLERİ VE ARITILABİLİRLİ?İNİN İNCELENMESİ Ahmet ALTİN Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mustafa DE?İRMENCİ Bu çalışmada; Sivas kentinde bulunan hastanelerin atıksu özelliklerinin ve bu atıksuların arıtılabilmesi için gerekli olan alternatif sistemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, çalışma kapsamında belirlenen alternatifler doğrultusunda Sosyal Sigortalar Hastanesi (SSK) için yapılan örnek tesis tasarımlarına da yer verilmiştir. Her bir hastane için belirli periyotlarda yapılan ölçüm ve analizler sonucunda, hastane atıksularının orta-kuvvetli evsel atıksu niteliğinde olduğu belirlenmiştir. Atıksuların KOİ/BOİ5 oranlarının genellikle 1.8-2.3 arasında değiştiği, laboratuvarların çalıştığı saatlerde ise bu oranın 2.3'ün oldukça üzerine çıkabildiği saptanmıştır. Bu nedenle, hastane atıksularının arıtılması için yalnızca biyolojik arıtma birimlerinin yeterli olmayacağı ve kimyasal arıtmayla desteklenmesinin gerektiği düşünülmektedir. Kimyasal arıtma için alüm ile koagülasyon- flokülasyon veya aktif karbonla adsorbsiyon birimlerinden herhangi birinin kullanılması uygun görülmüştür. Atıksu özelliklerinin, hastanelerin mevcut kapasitelerine ve mevsimsel farklılıklara göre değişmesi elde edilen önemli sonuçlardan bir tanesidir. Kapasitenin artmasıyla atıksuyun kirlilik kuvveti artmaktadır. Bununla birlikte kış veya bahar aylarında da atıksu kuvvetinin arttığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Hastane atıksularının özellikleri, arıtma, arıtma tesisi tasarımı
Özet (Çeviri)
SUMMARY M. Sc. Thesis INVESTIGATION OF THE CHARACTERISTICS AND TREATABILITY OF HOSPITAL WASTEWATER IN SİVAS Ahmet ALTİN Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering Supervisor : Assis. Prof. Dr. Mustafa DE?İRMENCİ In this study, it is aimed to define necessary alternative systems for characteristics of hospital wastewater in Sivas and treat of this wastewater. Moreover, the sample plant designs determined parallel with alternatives for Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesi, are examined in the contect of this study. As a result of the measurement and analyses made in certain periods for each hospital, it has been observed that characteristics of the hospital wastewater is medium domestic wastewater. It has been seen that the rates of the COD/BOD5 is varied generally between 1.8- 2.3 and when the laboratories are in used this rate is determined over 2.3. Since, it is thought that the biological treatment units would not be sufficient, besides these units should be supported with chemical treatment to treat the hospital wastewater. For chemical treatment the use of the one of the units of coagulation-flocculation with alum or adsorption with active carbon would be appropriate. The variation of the wastewater characteristics according to the present capacities of hospitals and seasonal differences is one of the important results that is reached. The more the capacity is increased the more the degree of the pollution is gained. Additionally, it has been observed that the wastewater degree is remained in winter and spring months. Key words : Characteristics of hospital wastewater, treatment, treatment plant design.