İş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişkide temel benlik değerlendirmesi ve sosyal desteğin biçimleyici rolü
The moderating roles of core self-evaluations and social support on the relationship between job stress and job satisfaction
  1. Tez No: 477073
  2. Yazar: AFRA ELİF AĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, acil servis çalışanlarında, temel benlik değerlendirmesinin ve sosyal desteğin, iş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini araştırmaktır. Ayrıca, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek grubu, hizmet süresi gibi demografik değişkenlerin; iş stresi, iş tatmini, temel benlik değerlendirmesi ve sosyal destek ile ilişkisi de incelenmiştir. Araştırmaya, İstanbul'da çeşitli hastanelerde görev yapan 267 acil servis çalışanı gönüllü olarak katılmıştır. Veriler; İş Stresi Ölçeği, Minnesota İş Tatmini Ölçeği, Temel Benlik Değerlendirmesi Ölçeği, Sosyal Destek Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Analiz sonuçları, iş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişkide, temel benlik değerlendirmesi ve sosyal destek değişkenlerinin biçimleyici bir etkisi olmadığını göstermiştir. İş stresinin; iş tatmini, temel benlik değerlendirmesi ve sosyal destek ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Öte yandan, iş tatmininin ise temel benlik değerlendirmesi ve sosyal destek ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları açıklanmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how core self-evaluations and social support affect the relationship between job stress and job satisfaction among emergency service workers. In addition, the relationships between job stress, job satisfaction, core self-evaluations, social support and demographic variables such as gender, age, educational status, occupation group, service duration were examined. 267 emergency service workers from various hospitals in Istanbul voluntarily participated in the study. Data was collected through Job-Induced Tension Scale, Minnesota Satisfaction Questionnaire, Core Self-Evaluations Scale, Social Support Scale and Demographic Information Sheet. The results of the analysis indicated that the relationship between job stress and job satisfaction is not moderated neither by core self-evaluations nor social support. Job stress was found to be negatively related with job satisfaction, core self-evaluations and social support. On the other hand, job satisfaction was discovered to be positively related with core self-evaluations and social support. The research findings were discussed in the light of the related literature; limitations of the study were specified and suggestions for future research were presented.