Muhasebe hilelerinin ortaya çıkarılmasında ve önlenmesinde bağımsız denetimin rolü ve bağımsız denetçinin sorumluluğu ve bir anket çalışması
Muhasebe hilelerinin ortaya çikarilmasinda ve önlenmesinde bağimsiz denetimin rolü ve bağimsiz denetçinin sorumluluğu ve bir anket çalişmasi
- Tez No: 477074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bir ülke ekonomisinin etkinliğinde en önemli etmenlerden biri o ülkede var olan işletmelerin başarısıdır. İşletmelerin başarılı olabilmesi için yapılması gerekenlerden biri denetim ve muhasebe tekniklerinin uygun kullanılmasıdır. Muhasebe sistemi, işletme faaliyetlerinin genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun sekilde düzenlenmesini hedeflemektedir. Ayrıca kayıt dısı ekonominin engellenmesi ve vergi kaçakçılığının önlenmesinde muhasebe sisteminin tutarlı sekilde işlemesi önemlidir. Bunlar da ancak düzgün işleyen muhasebe düzeni ve muhasebenin etkili bir şekilde denetimi ile mümkündür. Kurumlar bunun için de bağımsız denetim firmalarıyla çalışmaya başlamışlardır. Bağımsız denetim, işletmelerin genel kabul görmüş denetim standartlarına göre finansal tabloların hazırlanıp hazırlanmadığını ve muhasebenin uygun sekilde kullanılarak gerçek durumu yansıtıp yansıtmadığını tespit etmektedir. Aynı zamanda bağımsız denetim firmaların finansal tablolarının uygunluğunu tespit ederken, muhasebede yapılan hata ve hileleri belirlemede ve önlemede etkin olmaktadır. İşletme yönetimleri ya da işletme personelleri tarafından çeşitli nedenlerden dolayı hilelere başvurulmakta ve bu yatırımcı ilişkilerini, dolayısıyla finansal piyasaları olumsuz etkilemektedir. Hile, günümüzde işletmelerin kara deliği olarak adlandırılmaktadır. Çalışmamızda muhasebe hileleri üzerine kurulmuştur. Muhasebe olgusunun genel olarak incelenmesinin ve muhasebe olgusuna ilişkin kavramların mercek altına alınmasından sonra, muhasebenin gelişim süreci üzerinde durulmaktadır. Hile olgusu ayrıntılı biçimde inceleme alanı bulmakta, özellikle de muhasebede hile olgusu üzerinde durulmaktadır. Bu noktada, hileye başvuranlar ve hile türleri sınıflandırılarak açıklanmaktadır. Bağımsız denetimin işlev ve fonksiyonları önem arz etmektedir. Muhasebede hilelerin önlenmesinde ve ortaya çıkarılmasında bağımsız denetçinin üstlendiği rol ve aldığı sorumluluk ise son bölümde ayrıntılı biçimde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors that contributes to a country's economic efficiency is the achievement of the companies in that country. One of the things required to be a succesful company is to apply auditing and accounting techniques properly. The accounting system aims to conduct the companies' operations in consistent with Generally Accepted Accounting Rules. Furthermore, performing accounting system properly is important to eliminate informal economy and tax fraud. These can be only possible with an orderly accounting system and efficient auditing accounting system. Companies has started to be in an colloboration with external audit companies. External audit companies determine if the financial statements are prepared in accordance with generally accepted auditing standards and whether the accounts reflect the actual situation. On the other hand, external audit companies is effective in determining and preventing mistakes made in accounting procedures and determines the appropriateness of the financial statements. Business managements or business personel apply to frauds for various reasons against the management affecting investor relations and thus financial markets adversely. Fraud is called as the black hole of businesses presently. Within this study, at the beginning of this study, general knowledge of accounting is mentioned and the concept of fraud and error is examined, where and how they rises is addressed and accounting and auditing scandals are discussed and the strongest factor or factors which encourage independent accounting professionals to make unethical behavior and mistake were searched. Later, the development of independent auditing companies in the World and in Turkey; the necessity of them; the problems they face with; legal infrastructure for them; and their legal and administrative responsibilities are studied.