İşletmelerde kur riski yönetimi ve marmara bölgesi metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar üzerine bir araştırma
Foreign currency risk management foreign commerce enterprises
  1. Tez No: 477094
  2. Yazar: FULYA ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Döviz kelimesi yabancı ülke parası olarak kullanılmaktadır. Günümüzde iç piyasalarda yaygın olarak kullanılan döviz, uluslararası ticari işlemlerde ayrı bir öneme sahiptir. Dövizle yapılan ticari işlemlerin riskli bir hal almasının nedeni; ülkeler arasındaki döviz kuru sisteminin birbirinden farklı olmasından dolayı serbest döviz kurunun uygulandığı ülkelerde döviz kuru tahminini zorlaştırmaktadır. İşletmeler kur riskini belirli araç ve yöntemlerle yönetebilirler. İhracat yapan işletmeler kur riskini yönetmek için işletme dışı ve işletme içi araç ve yöntemler kullanılmaktadırlar. İşletme dışı araç ve yöntemler; leasing, forfaiting, factoring, varlığa dayalı menkul kıymet ihracı, döviz opsiyonları, döviz swapları, döviz vadeli işlem sözleşmeleri (futures), döviz forward işlemleri ve taban tavan anlaşmalarıdır. İşletme içi araç ve yöntemler ise; nakit işlemlerini hızlandırma ve geciktirme, netleştirme, uyumlaştırma, döviz sepetleri, faturalama dövizinin tespiti, pazarlama ve üretim stratejileridir. Araştırmamız çerçevesinde Marmara Bölgesinde yer alan işletmeler en çok Repo, Leasing ve forward işlemleri yaptıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The word money is used as currency in a foreign country. Today, in the domestic market, the currency widely used in international business transactions has a special importance. This is the reason why commercial transactions become risky foreign currency; exchange rate system between countries and free countries of the exchange rate be different from each other is applied in forecasting the exchange rate is making it difficult. Businesses can manage foreign exchange risk with specific tools and methods. Exporting businesses to manage foreign exchange risk, including external and internal tools and methods are used. Non-operating tools and methods; leasing, forfaiting, factoring, asset securitization, foreign currency options, foreign exchange, answers, foreign currency futures contracts (futures), forward foreign exchange transactions, and floor-to-ceiling the deal. Tools and methods for business; acceleration and delay of cash transactions, focus, alignment, currency baskets, currency invoicing, determination of Marketing and production strategies are among. Within the framework of our research is located in the Marmara region, most of the businesses repurchase agreements, and forward Leasing transactions have been observed to make.