Bağımsız denetim yoluyla muhasebe hata ve hilelerin tespitinin engellenmesi üzerine bir araştırma
A study on the establishment of the independent audit by accounting errors and prevent fraud
  1. Tez No: 477095
  2. Yazar: NURAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Denetim ve kontrol kavramları ile ortaya koydukları faaliyetler birbirinden farklı olması ile birlikte amaçları da birbirlerinden farklıdır.Denetim faaliyetleri genellikle muhasebe ile ilgiliyken kontrol kavramı muhasebenin yanı sıra işletmenin tüm faaliyetlerini de kapsamaktadır. Denetim faaliyetleri, işletmeden bağımsız bir şekilde denetim konusunda deneyimli, eğitimli ve uzman kişiler tarafından yürütülürken kontrol kavramına ilişkin faaliyetler ise, işletme faaliyetleri ve faaliyetlere ilişkin süreçlerin yine işletme yapısı içinde ve işletme yönetimine bağlı bir şekilde yürütülmektedir. Denetim faaliyetlerinin temel amacı işletme yönetiminin bir iddia niteliğinde ortaya koyduğu finansal tabloların dürüstlüğü ve güvenirliği konusunda işletme ile ilgili çıkar kişi ve gruplarına makul bir güvence sağlamak olması iken; kontrol, faaliyetlerinin temel amacı ise işletme faaliyetlerine ilişkin iş ve süreçlerinin performansının incelenmesi, değerlendirilmesi ve işletme hedeflerine ulaşabilme başarısının ortaya konmasıdır. Kontrol kavramını denetim kavramından ayıran en belirgin özellik kontrol faaliyetlerinin işletmeyönetimine bağlı bir şekilde yürütülmesidir. İşletmeler ekonomilerin en önemli aktörü durumunda olup doğal olarakta meydana gelen değişim ve gelişmelerden en çok etkilenen birimler haline gelmişlerdir. Günümüz dünyasında yaşanan küreselleşmenin beraberinde getirdiği etki ile ekonomik dünya çok daha bir karmaşık bir yapı halini almış, işlem sayısı artmış, işletmeler genişlemiş olup bu durumda yetki ve sorumluluk paylaşımını gerekli bir hale getirmiştir. Bu gelişmeler iç denetim ve iç kontrol kavramlarının gerekliliğini ortaya koymuş olup faaliyet ve işlemleri kontrol edebilmek ve risklere karşı bir korunma mekanizması oluşturmak üzere söz konusu sistem ve birimleri işletmeler yapısında kurulmasını zorunluluk haline getirmiştir. Yukarıda kısaca ifade edilen durum dışında dünyada meydana gelen ekonomik kriz ve bunalımların yanı sıra bazı skandallar nedeniyle bazı kitleler önemli derecede zarara uğramıştır. Özellikle yaşanan büyük şirket skandalları işletmelere karşı bir güvensizlik ortamı meydana getirmiştir. Bu güvensizlik karşısında bağımsız denetim faaliyetlerine ilişkin düzenlemeler işletme yönetimlerine farklı ve yeni düzenleme ve sorumluluklar getirmiştir. Söz konusu düzenleme sorumluluklardan en önemlisi sağlıklı denetim faaliyetlerinin yerine getirilebilmesi için aktif ve fonksiyonel denetim komitelerinin, iç denetim birimlerinin oluşturularak iç kontrol sistemlerinin işlevsel ve etkin bir duruma getirilmesidir. İç kontrol sistemlerinin işletme yönetimine olduğu kadar bağımsız denetim faaliyetlerine de önemli katkıları bulunmaktadır. İç kontrol sistemlerinin etkinliğinin bağımsız denetime sağladığı en önemli katkı bağımsız denetim faaliyetinin kapsamını belirleyici bir özelliğinin olmasının yanı sıra maliyetini de düşürmesidir.
Özet (Çeviri)
Audit and control with the concepts put forward activities with purposes different from each other is different from each other. The concept of control, whereas the audit activities generally accounting accounting as well as includes all activities of the enterprise. Control activities in a manner that is independent of the enterprise, control by experts trained and experienced in executing the activities related to the concept of control, business operations and business processes for activities in and still depends on the structure of enterprise management is carried out in a way. The main aim of the control activities, a claim that the nature of business administration revealed that the integrity and reliability of financial statements related to the interests of the people and business groups about a reasonable assurance that provide; the main goal of the activities is checked from operating activities the examination, evaluation of the performance of their work and process, and access to business objectives is to expose its success. The most prominent feature of the concept of control control control activities depends is the smooth running of business management. In the case of the most important actors of the economy if businesses naturally change occurring, and we have become the worst affected units. In today's world brings effects of globalization that are experienced with the economic world has become a much more complex structure, the number of operations has increased, businesses expanded authority and responsibility sharing in this case if necessary. This advances the concepts of internal audit and internal control is revealed the necessity to be able to control the activities and operations and to create a mechanism to protect against the risks involved in the structure of the system and the establishment of units of businesses has become a necessity. Above, expressed in brief the situation occurring around the world out of the economic crisis and depression due to some scandals, as well as considerable damage to some audiences. Especially the big company scandals a distrust against the environment to businesses. This independent audit activities in the face of insecurity concerning business management brought different and new regulations and responsibilities. The edit in question among the most healthy control activities, responsibility for active and functional control committees, internal audit internal control systems by creating functional and of an active state. Internal control systems independent auditors as well as the management of the business activities are also important contributions. Provides independent control of the effectiveness of internal control systems independent audit activity the most important contribution a decisive feature of the scope of, as well as reduce the cost of.