Mikro işletmelerde kalitatif kredi derecelendirme analizi üzerine bir çalışma
A study on qualitative credit rating analysis in micro enterprises
- Tez No: 477105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kredi derecelendirme, borç yükümlülüğünü üstlenen gerçek yada tüzel kişinin, borç ödeme performansını, geçmiş veriler ve anlık görüntü ışığında öngörme faaliyetidir. İlk bakışta, bu faaliyet sadece borç verenin menfaatlerini korumak gerçekleştiriliyor gibi algılansa da her iki tarafın da doğru bir kredi ilişkisi içine girmesini amaçlamaktadır. Mevcut ekonomik konjonktürde finansal kayıtları büyük ölçüde gerçeği yansıtan işletmeler için kredi derecelendirme işlemleri modern analiz yöntemleri ile oldukça sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Lakin Mikro işletmelerin kredibilitesinin tespiti noktasında, geçmiş verilerine ve anlık görüntüsüne, resmi kayıtlarından ulaşmak neredeyse imkansız olduğu için, bu işletmelerin özel bir analiz yöntemi ile derecelendirilmesi gerekmektedir. Mali tahlil için resmi kayıtlarından verimli sonuç almanın imkansız olduğu Mikro işletmeler, ya yeterince finansman kaynaklarına ulaşamamakta yada ihtiyacından fazla finansman kaynağına ulaşıp borç yükü altında ezilmekte ve her iki durumda da varlığı büyük tehdit altına girmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, mikro işletmelerin kredibilite analizinin MİKROMET adını verdiğim özel bir yöntemle belirlenmesini ve bu şekilde finansal argümanları kullanma noktasında dezavantajlı olarak gördüğüm mikro işletmelerin doğru analiz edilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Credit rating, debt obligation of an entity, real or holds debt payment performance, in light of historical data and snapshot is forecasting activity. At first glance, this activity is carried out only when the issuer of debt interests as both sides maintain an accurate credit aims to enter into the relationship. In the current economic conjuncture, reflecting the fact that financial records are largely for businesses with credit rating operations, modern analysis methods can be quite healthy results. But the point of the detection of micro enterprises credibility, history data and snapshot, it is nearly impossible to reach the official records, it must be a special analysis method with ranking of enterprises. Are official records for efficient financial analysis results is impossible to Micro businesses, or are never enough funding sources or the need to reach out more funding source, he mixes under the debt load and the presence of large, in either case under threat. In this context, the aim of the present study, analysis of micro-enterprises ' credibility be determined in a special way and I gave the name of MIKROMET in this way, the point of using the financial arguments as disadvantaged is to contribute to a correct analysis of micro-enterprises.