A research on relatıonshıp marketıng strategıes ın port ındustry
Li̇mancilik sektöründe i̇li̇şki̇sel pazarlama strateji̇leri̇ni̇n beli̇rlenmesi̇ üzeri̇ne bi̇r araştirma
- Tez No: 486531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ESMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yoğun rekabet ve sürekli değişim gösteren makro ve mikro çevresel değişkenler liman sektörünü değişmeye, farklılaşma yolları bulmaya, kuvvetli bağlar ve müşteri memnuniyeti ile sadık müşteri portföyü elde etmeye itmektedir. Bu tezde, limanlar için farklılaşma yolu olarak ilişkisel pazarlama stratejisi önerilmektedir. Araştırmanın amacı ilişkisel pazarlama uygulamalarının liman sektörünün finansal ve finansal olmayan performans göstergelerine etkilerini ölçerek bu stratejiye yatırım yapıp uygulamaya değip değmeyeceğini incelemektir. Araştırmanın literatüre katkısı yanında sektörel katkısı da olması hedeflendiğinden araştırmaya başlamadan önce Türkiye'deki 32 limandan araştırma konusu hakkında fikirlerini beyan etmeleri istenmiş ve 31 liman tarafından, müşterilerle ilişki geliştirmeye yönelik çok fazla yatırım yapıldığını ve sonuçlarının ölçülemediği için bu çalışmanın kendileri için önemli bulgular getireceği belirtilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda öncelikle ilişkisel pazarlama kavramı, değişkenleri ve yararları üzerine bir literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra liman sektörüne yönelik ilişkisel pazarlama stratejisi uygulamalarını ortaya koymak için limanlara açık uçlu sorulardan oluşan anket uygulanarak kalitatif araştırma yapılmıştır. Anket sonuçları tümevarımsal içerik analizi yöntemi ile incelenmiş ve temel araştırma sürecinde kullanmak üzere değişkenler elde edilmiştir. Literatür araştırması sırasında ilişkisel pazarlama stratejisinin getirilerinin sadece liman sektörüyle yapılacak bir araştırmayla ölçülemeyeceği anlaşılmıştır. Bu nedenle temel araştırma hem liman işletmeleri hem de liman müşterisi olan düzenli hat gemi acenteleri ayağında gerçekleştirilmiştir. İki örneklem için iki ayrı araştırma modeli ve iki ayrı anket formu oluşturulmuştur. Araştırma modelleri elde edilen anket verilerine Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) yöntemi uygulanarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda finansal, sosyal ve yapısal ilişkisel pazarlama uygulamalarının limanların finansal ve müşteri ilişkileri performansına, gemi acentelerinin ise memnuniyet, sadıklık ve ağızdan ağıza pazarlama eğilimlerine etki katsayıları saptanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Intense competition and continuous changing in variables in macro and micro environments push ports alternating themselves, finding differentiation ways to gain competitive advantage, obtaining loyal customers through creating strong bonds and customer satisfaction. In this thesis, relationship marketing strategy for ports is proposed as a differentiation way. The aim of the research is to investigate if it is worth investing in and conduct relationship marketing strategy in port industry through measuring the impacts of it on port related financial and non-financial performance indicators. Because it is aimed to gain contributions also for port industry besides literature, at the very beginning of the research, 32 ports in Turkey were asked their opinions about the subject of the research. 31 ports specified the necessity of the research because they indicated that they invest highly in developing relationships with customers and cannot measure the returns, therefore the findings of the research would be important for them. To the aim of the research, firstly literature review was conducted to gain insights on relationship marketing concept, variables, and benefits. Following this, with the aim of utilizing a sound grounding in this subject and to explore, reveal, and summarize the current relationship marketing applications of ports in Turkey a qualitative study was conducted. The answers to open-ended questions in the survey were analyzed through inductive content analysis and to use in the main research process, variables were obtained. During the literature review process, it was understood that we are not able to measure the returns of relationship marketing by just conducting research in the port industry because RM involves dyadic relationship and so mutual gains. Therefore, the main research was conducted in both port (seller) side and liner ship agents (customer) side. Two different research models and two different surveys were created for two samplings. Research models were tested through applying Structural Equation Modeling (SEM) to the data obtained from surveys. At the end of the research, the impacts of financial, social, and structural relationship marketing applications on port financial and customer relationship performance, customer satisfaction, loyalty, and word of mouth tendency were obtained and evaluated.