Pazar araştırmasının reklam sektörüne etkileri
Market research impacts on the advertising industry
  1. Tez No: 477107
  2. Yazar: ALİ AŞUR DELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İletişim kanallarının hızla artması, teknolojik gelişmeler ve küreselleşme üreticilerin, ürünlerini tanıtmaları ve tüketiciye ulaştırabilmeleri açısından önemli avantajlar sağlamasının yanında var olan rekabetin daha sert ve yıkıcı bir hal almasına neden olmaktadır. Bu noktada reklamcılık etkinliklerinin mal ya da hizmetlerin belirli bir bedel karşılığında, genel yayın araçları aracılığı ile halk kitlelerine tanıtılması olduğu kabul edildiğinde pazar araştırmaları ile bu faaliyetlerin altyapısının sağlanması bir gereklilik olmaktadır. Pazar araştırması, pazarı tanımlayan, ölçen ve sınayan, tüketicilerin hangi ürüne nerede, nasıl ulaştığını inceleyen araştırmalar bütünüdür. Tüketici beklentilerini doğru analiz etmek, pazarda tutunabilmek ve başarılı olabilmek için pazar araştırmaları oldukça önemlidir. Reklamcılık faaliyetlerinin öncesi ve sonrasında pazarlama araştırmaları ile işletmelerin stratejilerine yön vermeleri mümkün olmaktadır. Bu açıdan pazar araştırması reklam başarısını doğrudan etkiyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, sert rekabet ortamında tüketicinin satın alma davranışlarını olumlu yönde etkileyecek reklamların gerçekleştirilmesinde pazar araştırmasının önemini konu almaktadır. Araştırma kapsamında derinlemesine incelenen kavramlar ile işletme ve araştırmacılara pazarlama araştırması faaliyetleri odaklı bir bakış açısı kazandırılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's world, increasing communication channels, technological developments and globalization gain advantage to producers for reaching products to consumers. This situation causes to hard and destructive competition. At this point when it is accepted that advertising activities are introducing product and service in return of worth by media tools to the masses, marketing activities to provide infrastructure can be a necessity. In this context marketing researches become one that identify the market, measure and test the consumer behavior. Marketing researches are so important for analyzing the consumer expectations, holding on market and being successful in marketing activities. At this point it is clear that marketing researches direct company strategies about advertising activities' pre and post. Admittedly marketing researches effects advertisement success directly. This study mention about the importance of marketing researches in advertisements what effects positively the consumer buying behaviors in hard competition environment. In scope of research giving point of view to companies and researchers that focused on marketing researches is the main aim.