Sergei Rachmaninoff'un Op. 18 İkinci Piyano Konçertosu'nun incelenmesi
An analysis of Sergei Rachmaninoff's Op. 18 Second Piano Concerto
  1. Tez No: 477112
  2. Yazar: TUĞRUL ADİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İREM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Rus bestecilerin en önemli isimlerinden biri olan Sergei Rachmaninoff'un, kendi döneminden başlayarak günümüze kadar birçok konser piyanistinin repertuarında önemli bir yeri olan Op.18 İkinci Piyano Konçertosu'nun yazılma süreci incelenmiş, bölümleri tek tek analiz edilerek eserin derinlemesine anlaşılması ve yorumuna katkıda bulunabilecek bilgiler bir araya getirilmeye çalışılmıştır. Sergei Rachmaninoff'un Op. 18 İkinci Piyano Konçertosu üzerinde yapılan bu çalışmanın bu eserle ilgilenen icracı, araştırmacı, öğretmen ve öğrenciler için teknik ve müzikal açıdan dikkat etmeleri gereken konuları ortaya koyarak, formunu ve armonik yapısını kavrama, bunların sonucunda eseri daha doğru yorumlama için bir referans olacağı düşünülmektedir. Araştırma kaynak tarama ve analiz yöntemlerinden oluşup betimsel bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the creation and production process of Sergei Rachmaninoff's Op. 18 Second Piano Concerto has been analyzed and its parts have been examined one by one to achieve a clearer and deeper understanding of the piece. In addition, the information that could help its commentary has been gathered. The aforementioned concerto has been a part of the repertoires of several reputable pianists from the era it was finalised up until our current day. This study on Sergei Rachmaninoff's Op 18. Second Piano Concerto is expected to align the important subjects related to the piece and serve as a reference for any performer, researcher, teacher and student who wants to further explore its form and harmonic structure, thus, interpret the piece correctly. The research will be scientific and consist of the methods of source scanning and analysis.