Kitle kültürü göstergeleri üzerinden seramik sanatında yapıbozumcu anlatı
Deconstructive narrative in ceramic art through the indicators of mass culture
- Tez No: 477113
- Danışmanlar: DOÇ. ADİLE FEYZA ÖZGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, Kitle kültürünün etkilerinin, seramik sanatında yapıbozum pratiği ile eleştirisi amaçlanmaktadır. ilk aşamada, kitle kültürünün oluşumu ve etkileri ele alınmıştır. Kitle klültürünün manipüle ederek kullandığı imge ve göstergeler ise her biri ayrı birer başlık altında ele alınmıştır. İkinci bölümde ise 20. yüzyılda dil alanında oluşturulduğu halde sanat, mimari gibi birçok disdiplinin de kullanımına giren yapıbozum pratiği araştırılmıştır. Son bölümde ise, kitle kültürü imge ve göstergelerini yapıbozuma uğratarak eleştiride bulunan sewramik sanatı örnekleri ve kişisel uygulamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to criticze the effects of mass culture were discussed. The images and the indications used by the manipulation of ther mass culture are handled as separate sections under the heading of 'image', 'indicator' In the second chapter, in the 20th century, as a result of the construction of the language field, The Deconstruction Practice which is the art movements of the postmodern construction structures have been examined under their own headings. In the last chapter, examples of ceramic arts and personal practices which are criticized by deconstruction practise image and representations of mass culture are included in this research.