Sergei Rachmaninoff'un hayatı ve OP.19 viyolonsel sonatı'nın müzikal analizi
Sergei Rachmaninoff's life and the musical analysis of the OP.19 violoncello sonata
  1. Tez No: 482179
  2. Yazar: SELİN NARDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Müzik tarihinde birçok önemli eser vermiş olan Sergei Rachmaninoff, Rus romantizminin önemli bir simgesi olarak kabul edilir. Özellikle piyano konçertoları, piyano edebiyatının en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Bestecinin op.19 Viyolonsel ve Piyano Sonatı ise, viyolonsel repertuvarı içindeki en önemli romantik sonatlardan biridir. Rachmaninoff'un op.19 Viyolonsel ve Piyano Sonatı üzerine yapılan bu çalışmanın amacı, eserin analizine yardımcı olacak bir rehber oluşturmaktır. Bu çalışmada, önce Sergei Rachmaninoff'un hayatı anlatılmış ve daha sonra, müzisyenlerin eseri yorumlayabilmesine katkıda bulunması amacıyla eserin kapsamlı bir analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sergei Rachmaninoff, having significant works in the history of music, is known for being the symbol of the late-Romantic period in Russia. Especially, his piano concertos are amongst the most important works in piano literature. His op.19 Violoncello and Piano Sonata is considered as one of the most important sonatas in violoncello repertoire. The main object of this work is to provide a guide to help with the analysis of Rachmaninoff's op. 19 Violoncello and Piano Sonata. In this work, firstly the life of the musician is explained and then, an extensive analysis of the Sonata is aimed at providing help for musicians who perform the sonata.