Sergei Rachmaninoff'un son dönem piyano üslubu ve op.42 Corelli varyasyonları'nın incelenmesi
Sergei Rachmaninoff's latest piano style and examination of op.42 Corelli variations
- Tez No: 823584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN ARABOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sergei Rachmaninoff 19. ve 20. yüzyıllar arasında yaşamış önemli bir bestecidir ve tarihin en büyük piyano virtüözlerinden biridir. Aynı zamanda orkestra şefidir. Kariyerinin başlangıcında daha çok bestecilik yönü ile öne çıkmış olan Rachmaninoff 1918 yılında Amerika'ya göç ederek kariyerine çoğunlukla konser piyanisti olarak devam etmiştir. Bu yıllardan sonra bestecilik faaliyeti azalmış olsa da tamamen bitmemiştir. Rachmaninoff bu süreçte çeşitli transkripsiyonların yanı sıra 6 adet büyük formlu eser bestelemiştir. Op. 42 Corelli Varyasyonları bu dönemde solo piyano için bestelenmiş tek eseridir. Aynı zamanda bestecinin solo piyano için bestelediği son eser olma özelliği taşımaktadır. Her ne kadar Rachmaninoff eseri Corelli Varyasyonları olarak adlandırmış olsa da eserin teması daha eskilere dayanan ve“La Follia”olarak bilinen tarihsel kökeni olan bir temadır. Op. 42 Corelli Varyasyonları, Rachmaninoff'un solo piyano için bestelemiş olduğu son eseri olduğu için bestecinin son dönem piyano üslubunun tüm stilistik elementlerini içinde barındırır. Rachmaninoff bu eserinde varyasyonları yalnızca armonik ve teknik değil aynı zamanda karakteristik ögeler de eklemiştir. Bunun yanı sıra erken dönem eserlerine oranla daha yalın bir piyano yazısı kullanmış, bu stili bir sonraki eseri olan Op. 43 Paganini Rapsodisi'nde de sürdürmüştür. Rachmaninoff bu eserinde icracılara da büyük bir serbestlik tanıyarak bazı varyasyonların atlanabileceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Sergei Rachmaninoff is an important composer who lived between the 19th and 20th centuries and is one of the greatest piano virtuosos in history. He is also the conductor of the orchestra. Rachmaninoff, who came to the forefront with his compositional aspect at the beginning of his career, immigrated to America in 1917 and continued his career mostly as a concert pianist. Although his composing activity decreased after these years, it was not completely finished. In this process, Rachmaninoff composed 6 large-form works as well as various transcriptions. Op. 42 Corelli Variations is his only work composed for solo piano in this period. At the same time, it is the last piece that the composer composed for solo piano. Although Rachmaninoff called the work the Corelli Variations, the theme of the work is an older one with historical origins known as“La Follia”. As Op. 42 Corelli Variations is Rachmaninoff's last work composed for solo piano, it contains all the stylistic elements of the composer's late piano style. In this work, Rachmaninoff added variations not only harmonic and technical, but also characteristic elements. In addition, he used a simpler piano script than his early works, and continued this style in his next work, Op.43 Paganini Rhapsody. In this piece, Rachmaninoff also gave great freedom to the performers and stated that some variations could be skipped.