Kollektörsüz kolonflotasyonunda hidrofobik fraksiyon ve tane boyutunun etkisi
  1. Tez No: 47712
  2. Yazar: İBRAHİM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEFTUNİ YEKELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOLLEKTÖRSÜZ KOLON FLOTASYONUNDA HİDROFOBİK FRAKSİYON VE TANE BOYUTUNUN ETKİSİ İbrahim SÖNMEZ Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Meftuni YEKELER Yüksek derecede hidrofobiklik özelliğine sahip farklı boyut fraksiyonlanndaki talk mmeraUerinin kolon flotasyonu hücresindeki tane boyutu etkisini araştırmak için flotasyon hız sabiti (k) değeri elde edilmiştir. Yapılan flotasyon kinetiği testleri 30 saniyeden, maksimum verimin elde edildiği 240 saniye' ye kadar olmuştur. %100 hidrofobik mineral yüzdesine sahip -38 um boyutundaki saf talk en yüksek verimi vermiştir (%97.53). Boyut fraksiyonları kaba boyuta yükseldikçe hem elde edilebilecek maksimum verimler hem de flotasyon hız sabitleri (Ar) azalmıştır. Tamamıyla hidrofilik (suyu seven - suda ıslanan) özelliğe sahip kalsit minerali kollektörsüz olarak %25 ağırlık yüzdesi ile %75 talk ile karıştırılıp yüzdürüldüğünde konsantre verim %57.40'a düşmüştür. %100 kalsit içeren (yani %0 talk) numune %5.63 değeri ile en düşük verim değerini vermiştir. Flotasyon hız sabitleri de aynı azalma eğilimini göstermiştir. Kömür ile yapılan flotasyon deneylerinde de tane boyutu 250 u,m' nin üzerindeki tane boyutunda maksimum verim ve flotasyon hız sabiti (k) değerleri düşmektedir. Daha ince boyutlarda ise maksimum verim (%98.13) ile flotasyon hız sabiti (A=7.08 dak."1) yüksek değerlere ulaşmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Hidrofobik, Hidrofilik, Kolon Flotasyonu, Flotasyon Hız Sabiti, Talk, Kalsit, Kömür
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY MsC Thesis EFFECT OF THE HYDROPHOBIC FRACTION AND PARTICLE SIZE IN THE COLLECTORLESS COLUMN FLOTATION KINETICS îbrahim SÖNMEZ Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mining Engineering Supervisor: Yrd.Doç.Dr. Meftuni YEKELER In order to investigate the particle size effect of a highly hydrophobic talc mineral, different size fractions were floated in the column flotation to obtain the flotation rate constants (k). The tests performed for the kinetics of flotation were from 30 seconds to 240 seconds at which maximum floatable particles were obtained. Pure talc (or containing 100 % hydrophobic fraction) gave the highest recovery (97.53 %) for the particles whose sizes were below 38 urn. Therefore, as the particle size fractions moved the coarser, the maximum recoveries went down, as well as the flotation rate constants (k). The talc mineral containing different fractions of calcite, which is highly hydrophilic mineral with no chemicals used, gave also the highest recovery (57.40 %) when the fraction of talc is the highest (75 % talc + 25 % calcite). The lowest recovery was obtained to be 5.63 % when 0 % talc and 100 % calcite were present. The flotation rate constants showed the same decreasing trend while hydrophilic fractions were increased. Different size fractions of coal were also floated in cloumn flotation cell to obtain flotation rate constant (k). The kinetic tests were performed from 10 seconds to 240 seconds as well. The lowest recovery was to be 9.83% and flotation rate constant was to be k =0.21 min."1 for -500+355 urn size fraction. KEY WORDS: Hydrophobic, Hydrophilic, Column Flotation, Flotation Rate Constant, Talc, Calcite, Coal