Sanat akımlarının moda markalarına etkileri ve bir moda haftası tanıtımı için uygulama çalışmaları
Effects of art trends on fashion brands and applied art works for a fashion week presentation
  1. Tez No: 477121
  2. Yazar: MERVE KARATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Modern moda olgusunun doğduğu 19. yüzyıldan günümüze kadar moda tasarımcıları çoğu araştırmacı tarafından sanatçı olarak ele alınmış, bir çoğu da kendini diğer modacılardan ayırarak sanat akımlarından etkilenerek sanat icra ettiğini savunmuştur. Bu çalışmada tarihsel bir yaklaşım ile sanat akımları ve moda tasarımı arasındaki bağlantı sorgulanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde moda kavramı ve modanın tarihsel süreci özet bir şekilde anlatılmıştır. Devamında ise modanın sanatla olan etkileşiminden bahsedilerek moda tasarımı alanında giyilebilir sanat kavramı ve bu alandaki önemli gelişmeler aktarılmıştır. Tezin ikinci bölümünde öncelikle moda markası kavramı hakkında bilgiler verilmiştir. Moda markasının oluşumu incelenerek nasıl endüstrileştiğine dair araştırmalar yapılmıştır. Devamında ise moda ve markanın kavramsal açıklamalarına değinilmiştir ve moda markası yönetiminin pazarlamadaki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Son olarak dünyaca ünlü moda markaları incelerek moda dünyasını nasıl etkiledikleri ve nasıl yön verdikleri sorularına cevap aranmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise moda markalarına ve tasarımına yön veren modern sanat akımları incelenmiştir. Bu akımlar arasında özellikle kübizm, sürrealizm, fütürizm ve konstrüktivizm detaylı bir şekilde anlatılmış ve moda tasarımcılarını hangi yönlerde etkilediklerine dair detaylı açıklamalar verilmiştir. Bu noktada sanat kavramı ve moda kavramı arasındaki sıkı ilişki irdelenmiştir. Aynı zamanda moda markalarının nasıl oluştuğu, sanattaki önemi ve sanat akımlarının modayla etkileşimi incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise uygulama çalışmalarından bahsedilmiş ve günümüzde düzenlenecek olan bir moda haftası için modern sanat akımlarından sürrealizm akımı temel alınarak moda illüstrasyonlarından oluşturulan projeler uygulanmıştır. Tanıtım çalışmaları için, afiş, davetiye ve eşantiyon ürünler tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fashion designers, from the 19th century to the present day, where modern fashion was born, were handled by many researchers as artists, many of them argued that they were performing art by being influenced by artistic trends by separating themselves from other fashioners. In this study, the historical connection between art movements and fashion design was questioned. In the first part of the thesis, the concept of fashion and the historical process of the fashion are explained in brief. In the following, the concept of the wearable art in the field of fashion design and the important developments in this area are conveyed by talking about the interaction of fashion with art. In the second part of the thesis, firstly the information about the concept of fashion brand was given. Researches has been done by examined on how industrialization of fashion brand has been made. In the following, conceptual explanations of fashion and brand have been mentioned and the place and importance of fashion brand management in marketing has been emphasized. Lastly, it has been found out that how the world famous fashion brands influenced the fashion world and how they were oriented. In the fourth and last section, the applied art works were mentioned and projects built from fashion illustrations were applied for a fashion week which will be organized today based on the current of the surrealism from the modern art movements. Banners, invitations and gift items are designed for promotional activities.