Cumhuriyet Döneminde kadın-erkek eşitliği, Şırnak özeli
Women-male equality, Sırnak special in the Republic Period
  1. Tez No: 477153
  2. Yazar: İKBALHAN MİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP CÜNEYT AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kadın sorunu eski tarihlere dayanan ve günümüzde de daha köklü bir çözüme kavuşmamış sorunlar kümesidir. Kadın sorunu sadece bir var olma sorunundan daha fazlasıdır. Kadın yaşamın her alanın da arka plana atılmıştır. Ailenin içinde hizmetçi, tarlada bedava emek gücü, erkeğin gözünde nüfusu artırmaya, soyunu devam ettirmeye yarayan adeta bir obje olarak görülmüştür. Kadınları birçok din yorumcuları, pek haksız şekilde, 'acıların kaynağı, günahın sembolü, şeytanın aracı' gibi göstermeye çalışmışlardır. Semavi ve Tek tanrılı inançlarda olsun diğer semavi olmayan ve çok tanrılı dinlerde olsun kadın hep arka planda kalmış, erkekler gibi hak etiği rolü toplumsal alanda edinememiştir. Kadın antik çağda hor görülmüş köle, bakıcı, hizmetçi bir insandan çok obje olarak görülmüş olmasından kaynaklı geçmişten günümüze yaşadıkları sorunlar, ötelenmeler ve benzeri sıkıntılar kadınları birlikte bir amaç doğrultusunda bir araya getirmiş ve zaman içerisinde örgütlenme kültürü edinmişlerdir. Kadınlar haklarını Cumhuriyetin ilanından günümüze modern dönemde yüksek teknolojik olanaklar, siber ortam gibi mecralarda, televizyon kanallarında, sokakta ve diğer şekillerde meramlarını dile getirme yolunda süren bir süreç izlenmiştir. Kadınlar bir birey olarak yaşamın kısaca her alanında haklarını edinmek için tarih içerisinde çok meşakkatli bir mücadele vermişlerdir. Türkiye'de Cumhuriyet döneminden önce kadınlar Vapurlarda alt kısımda oturmalarına müsaade edilen, eğitim hakları olmayan, siyasal alanda temsil hakkı olmayan bireylerdi. İkinci Meşrutiyet ile beraber adım adım haklarını almaya başlamış ve örgütlenmişlerdir. Cumhuriyetin İlanını takiben Türk Medeni Kanunundan başlayarak, 1930 yılında seçme hakkı, 1934 yılında ise seçilme hakkı gibi yaptığı reformlarla arzu edilen seviyede olmasa da bazı haklar tanındı. Devletin yapısının Cumhuriyete dönüşmesi ile eğitim, hukuk, kadının statüsünü laikleştirmek, kimsenin dini inancına ve vicdan hürriyetine karışmadan din ve devleti, din ile hukuku ayırmayı çağın bir gerekliliği olarak görülmüştür. Kadınlar Cumhuriyetin ilanından sonra Ekim 1923'te Türk Kadınlar Birliğini kadın haklarını aramak için kurmuşlardır. Kadınlar haklarını aramak ve seslerini duyurmak için çeşitli şekillerde örgütlenmişlerdir. Türkiye'de kadınlar siyasal alanda çok partili sisteme geçiş ile beraber daha fazla siyasal alanda yer almalarına rağmen istenen seviyede değildir. Şırnak ilinde ise; Kadın hareketi ve kadın hakları gelişmelerini il genelinde gerek aşiret, oba sisteminin etkinliğini koruması gerekse ülkemize sınır komşu ülkelerin geri kalmışlığının etkisinde kalmasından dolayı ülke geneline göre geride takip etmiştir. Şırnak ilinin sosyal ve kültürel yapısı araştırılmış bundan yola çıkılarak kadının toplum içindeki statüsü, yaşadığı sıkıntılar, aile içinde ve toplum içinde maruz kaldığı sorunlar ve şiddet araştırılmıştır. Şırnaklı kadınların kendine özgüveni, toplum içindeki saygınlığı, eğitim durumu gibi durumları da araştırılmıştır. Şırnak ilinde toplumun inanç öğeleri üzerinden kadına bakışı inanç yapılarına göre kadının toplumdaki yeri incelenmiştir. İl genelinde aile içi evlilikler, töre cinayetleri gibi sorunlar ve adli makamlara yansıması araştırılmıştır. Şırnak ili il Milli Eğitim Müdürlüğünün verdiği rakamlardan yola çıkılarak belli bir tarihi kronolojiye göre eğitime devam eden ilk ve orta öğretim ile yükseköğretime geçen kız çocuk sayısı araştırılmıştır. Ekonomik anlamda ise yeterli sayıda istihdam olanağı olmayan Şırnaklı kadınların emek gücü ve iş kaynakları araştırılmıştır. Şırnak ilinde kadın bireylerin siyasal mecradaki yeri, kendilerine tanınan kota seçimlerde İl Meclisi, Belediye Meclisi, Belediye Başkanlığı, Milletvekilliği gibi temsiliyetler araştırılmıştır. Kadın sorunu henüz tamamen çözülmüş bir sorun değildir. Şırnak ilinde de kadın sorunları ve mücadelesi devam etmektedir. Bu araştırma ile kadının meslek, ekonomik gücü, yaş, eğitim, ilişki durumu ve aile durumuna göre toplumun kadına bakışı, kadına karşı uygulanan şiddet ve kadının statüsü araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The problem of women is a set of problems that have been based on ancient histories and have not yet reached a more radical solution today. The problem of women is more than just an existence problem. Every aspect of women's life has been laid in the background. In the family, the maid was seen as an object to increase the population in the eyes of the man, free labor in the field, and to maintain his descendants. Women have tried to show many religion commentators like“the source of suffering, the symbol of sin, the tool of the devil”in a very unjustifiable way. In heavenly and Ungodly beliefs, women are always in the background, even in other non-Semitic and very godly religions, unable to acquire the rightful role as men in the social scene. In the antiquity, the slaves, carers, maiders, and the servants of the ancient times have been seen as a very object from the problems of the day, the problems they have experienced, such as shifts and similar troubles brought together women together for a purpose and they have acquired a culture of organization over time. Women's rights have been traced from the proclamation of the Republic to a day-to-day process of high technological possibilities, such as cyber media, televisions, television channels, street and other forms of expression. As an individual, women have struggled very hard in history to acquire their rights in every area of life. Before the Republican era in Turkey, women were allowed to sit in the lower part of the ferry, were not entitled to education rights, and had no right to represent the political scene. They have begun to take their step-by-step rights together with the Second Constitutional Monarchy and are organized. Following the proclamation of the Republic, some rights were granted, beginning with the Turkish Civil Code, though not in the desired level, with reforms such as the right to vote in 1930 and the right to be elected in 1934. With the transformation of the state structure into the Republic, education, law, and secularization of the woman's status have been seen as a necessity for separating religion and state, religion and law without any interference to religious belief and freedom of conscience. After the declaration of the Republic, women founded the Turkish Women's Union in October 1923 to seek women's rights. Women are organized in various ways to search for their rights and make their voices heard. In Turkey, women are not at the desired level, even though the political arena is in the political arena with the transition to the multi-party system. The number of girls who have been educated in primary and secondary education and tertiary education, which continue their education according to a certain historical chronology, have been searched from the figures given by the Provincial Directorate of Education of Şırnak province. In economic terms, the labor force and labor resources of Sirnak women who did not have sufficient employment opportunities were investigated. In Şırnak province, women's positions in political circles and representations such as Provincial Assembly, Municipal Council, Municipality, and Deputies were investigated in quota elections. The problem of women is not yet a completely resolved problem. Women's problems and struggle continue in Şırnak province. This research investigates women 's attitudes towards the women, the violence against women and the status of women according to their occupation, economic power, age, education, relationship status and family status.